Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama; Ülkemizde yaşayan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi yardım, sosyal yardım, devlet yardımı gibi yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler; maddi desteklerini ve para yardımlarını genellikle Ziraat Bankası ya da PTT aracılığı ile kişilere ulaştırıyor.

Eğer Ziraat Bankası hesabınız varsa yukarıda saydığımız kurumların yaptığı sosyal yardımları Ziraat Bankası hesabınızdan çekebilirsiniz. Ziraat Bankası hesabı olmayan kişiler ise PTT şubelerinden sosyaş yardımlarını alabilirler. Ancak Ziraat Bankası ATM’lerinin hemen her ilçede olması ve mesai saatleri dışında da çekime imkan vermesi nedeni ile eğer herhangi bir sosyal yardım başvurusu yapacaksanız mutlaka banka hesabı açtırın.

 Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır?

Bizlerde bu yazımızda herkesin merak ettiği Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama işlemi nasıl yapılır konusuna açıklık getireceğiz.

Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibiyseniz, sosyal yardım için herhangi bir kuruma başvuruda bulunduysanız haliyle Ziraat Bankası yardım parası nasıl sorgulanır sorusunun cevabını merak ediyorsunuz. Sorgulama işlemi için bir kaç adım bulunuyor. Sizin için en kolay yöntem ne ise onu tercih edebilirsiniz.

  • İnternet Bankacılığı ile sorgulama
  • Mobil Bankacılık ile sorgulama
  • Müşteri hizmetlerini arayarak
  • Şubeye giderek
  • ATM cihazlarından

Şimdi başlıklar halinde inceleyelim.

İnternet Bankacılığı ile Sorgulama

Ziraat Bankası müşterisi iseniz ve internet bankacılığı kullanıyorsanız adınıza yatırılan sosyal yardımları rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapıp hesap geçmişine bakmak. Bu kısımda hangi kurumun ne zaman ve ne kadarlık bir yardım yatırdığını görüntüleyebilirsiniz.

Mobil Bankacılık ile Sorgulama

Bize göre en kolay yöntemlerden birisi. İnternet bankacılığında internet ve bilgisayarın bir arada olması gerekirken, mobil bankacılıkta tek sahip olmanız gereken cep telefonu.

Telefonunuzda Ziraat Bankası uygulaması varsa kolaylıkla hesabınıza giriş yapıp 7/24 günü her saatinde hesabınıza bakarak hangi yardımın ne zaman ve hangi kurumdan yattığını öğrenebilirsiniz. Eğer telefonunuzda Ziraat bankası Mobil uygulama yoksa aşağıda ki linkten kolaylıkla indirebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak

Eğer internet bankacılığı ve mobil uygulama kullanmıyorsanız Ziraat Bankası yardım parası sorgulama işlemini müşteri hizmetlerini arayarak da yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 0850 222 00 00 veya 444 00 00 hatlarından herhangi birini aramak. Direkt müşteri temsilcisine bağlanmak için sırası ile 1-0 ve 6 rakamını tuşlayın.

Şubeye Giderek

Yardım paranızın hesabınıza yatıp yatmadığını size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek de öğrenebilirsiniz.

ATM Cihazlarından

Hesabınız ve hesap kartınız varsa size en yakın Ziraat Bankası ATM’sine giderek hesabınıza hangi kurumun ne kadarlık bir yardım yatırdığını, hesap özeti kısmından görüntüleyebilirsiniz.

Ziraat Bankasına Yardım Parası Yatıran Kurumlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Valilikler, Kaymakamlıklar ve Belediyeler başta olmak üzere bir çok kurum sosyal yardım ödemelerini genellikle Ziraat bankası hesabına yatırırlar. Bazı durumlarda bazı maddi yardımlar ise PTT şubesine yatırılabiliyor.

Hangi hesaba maddi yardımın yatırılacağını yardım alacağınız kurumdan mutlaka öğrenmeyi unutmayın. Bunun için yapmanız gereken;

  • Eğer size yardım yapacak kurum Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise ALO 183 veya ALO 144 hatlarından,
  • Belediye tarafından sosyal yardım ödenecekse ALO 153 Beyaz Masa hattından öğrenebilirsiniz.

PTT Yardım parası sorgulama

Yukarıda da belirttiğimzi gibi bazı kurumlar sosyal desteklerini Ziraat Bankası yerine PTT aracılığı ile yapabiliyorlar. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için PTT yardım parası sorgulama işlemi nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5/5 - (1 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir