Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamamıştır Ne Demek?

Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamamıştır Ne Demek? Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlara başvuran birçok vatandaş bulunuyor. Bunlardan bir kısmının başvurusu onaylanırken, bazı kişilerin eksik bilgiler nedeniyle veya gelir durumu istenen seviyenin üstünde olduğundan yardım başvurusu onaylanmayabiliyor.

Bu nedenle de e-devlet sistemine girdiklerinde çoğu zaman “sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır” uyarısı karşılarına çıkabiliyor. Bizlerde bu yazımızda “sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır” uyarısı ile karşılaşanlar için bunun ne anlama geldiğini ve uyarı sonrası ne yapmanız gerektiği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle sosyal yardım kimlere verilir bir bakalım.

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Dar gelirli, ihtiyaç sahibi, yoksul, kimsesiz ve engelli kişilere şartlar dahilinde başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere Valilikler, Kaymakamlıklar, Belediyeler, dernek ve vakıflar tarafından sosyal yardımlar yapılıyor.

Aynı zamanda işi olmayan veya bir geliri olsa bile hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da sosyal yardımdan yararlanabiliyorlar. SED yardımı gibi bazı yardımlara az gelirli kişiler başvurabiliyorken, gıda ve erzak yardımına muhtaçlık sınırı altında olan kişler başvurabiliyor.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> SED yardımı nedir, kimlere verilir?

Sosyal yardımlara kimlerin başvurabileceğini şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Muhtaç ve gelirsiz vatandaşlar
  • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan yoksul ve dar gelirli vatandaşlar
  • Engelliler ve kronik hastalar
  • Gelirsiz dul kadınlar, yetimler ve öksüzler
  • Afetzedeler
  • 65 yaş üstü kimsesiz yaşlılar

Muhtaçlık sınırının altında olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul olanlar; sosyal yardımlara hiç bir şekilde başvuramazlar.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamamıştır Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen her aileye 500 TL yardım, 1100 TL pandemi yardımı gibi sosyal destek ödemelerini sorgulayan veya diğer kurumların sosyal yardımlarına başvurmak isteyenlerin karşılaşabileceği bu ifadenin anlamı; kişinin herhangi bir sosyal yardım veya desteğe başvurmadığını veya başvurduysa da kabul edilmediği anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Her aileye 500 TL yardım başvurusu

Kişilerin e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek istediği sosyal yardım başvurusunun kabul edilmemesinin birkaç nedeni olabilir. Bunlar;

  • Başvuru formunun eksik doldurulması
  • Başvuru formunda istenen bilgilerin yanlış doldurulması
  • Başvuru tamamlanmadan sayfadan çıkılması
  • Başvuru esnasında bağlantının gitmesi vs. denebilir.

“Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır” uyarısı ile karşılaştığınızda yapmanız gereken eğer sosyal destek süreci devam ediyorsa vakit kaybetmeden başvuruyu mutlaka yenileyin. Aksi durumda başvurunuz onaylanmadığı için herhangi bir destek alamazsınız.

E-Devlet’te Sosyal Yardım Görünmüyor, Ne Yapmalıyım?

En çok karşılaşılan durumlardan bir diğeri de sosyal yardımlara başvuran kişilerin daha önce onaylanan sosyal yardımlarının e-devlet sisteminde gözükmemesi. Örneğin, Her aileye 500 TL yardım başvurusu yapan kişilerin başvurusu kabul edilip sistemde gözükmesine rağmen, başka bir gün bu destek gözükmeyebiliyor.

Böyle bir problemin nedeni kişinin başvuru sayfasında yanlış bilgiler paylaşması. Başvuruda bulunulan kurum tarafından yapılan incelemede başvuru sahibinin şartları karşılayamadığı sonradan tespit edilebiliyor. Bu durumda yapmanız gereken süreç devam ediyorsa başvuru sayfanızda ki bilgileri kontrol edip eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız. Sonrasında tekrar sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Durumu Uygun Ne Demek?

E-devlet üzerinden 1100 TL pandemi sosyal destek ödemelerine başvuran kişilerin karşılabileceği bu cümle, kişinin şartları taşıdığı ve ödeme almaya hak kazandığı anlamına geliyor.

Yani başvuru yapan kişinin başvurusunun incelendiğini, şartları taşıdığını, son onaydan sonra da 1100 TL pandemi yardımının kısa sürede hesaba geçeceği anlamına gelir.

Sosyal Yardım Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

Sosyal yardımlara e-devlet üzerinden başvuran kişilerin karşılaşabileceği bu ifadenin anlamı ödemenin yakında yapılacağıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği hangi desteğe başvuruda bulunmuşsanız bulunun eğer bu ifade karşınıza çıktıysa, yakında ödemenizin PTT şubesine gönderileceği anlamına gelir.

Bu yazımızda sosyal yardım başvurusunda bulunan kişilerin karşılaştığı Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamamıştır problemine cevap vermeye çalıştık. Lütfen aklınıza takılan bir durum varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Aşağıda ki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

4.9/5 - (10 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir