SED Yardımı Nedir? Sed Yardımı Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Nedir? Sed yardımı Kimlere Verilir? Sed yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sed yardımı alanlar yorumları; Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak yapılan Sed Yardımı ile dar gelirli ailelerin çocuklarının sağlık, eğitim ve beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri hedeflenmektedir.

SED (Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti) yardımı, hayatlarını yardım olmadan idame ettiremeyecek durumda olanlara yapılıyor. Geçici süreliğine veya düzenli olarak yapılan SED yardımından ilköğretim, ortaokul, lise ve üniversite eğitimi gören çocukların aileleri yararlanabiliyor.

Bizlerde merak edilen SED yardımı hakkında tüm bilinmeyelenleri bir araya getirdik.

SED Yardımı Nedir?

Bir devlet yardımı olan SED yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Amaç, yoksul ve dar gelirli ailelerin çocuklarının kendilerini idame ettirebilecek seviyeye gelene kadar ailelere verilen ekonomik ve psiko-sosyal desteği ifade ediyor. Yani sadece maddi yardım değil, aynı zamanda psiko-sosyal destek de veriliyor.

Sed yardımları dönemsel yani geçici olabileceği gibi düzenli olarak da yapılıyor.

Dönemsel yapılan Sed yardımı, yılda bir veya iki kez yapılırken, düzenli yapılan destek ise belirli bir süre için yapılmaktadır.

Dar gelirli ve muhtaç ailelerin çocuklarının eğitim hayatını aksatmamaları, sağlık, beslenme vb. asgari ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan Sed yardımı aynı zamanda rehberlik hizmetini de barındırıyor.

Ayrıca çocukların aile içinde yaşadıkları sorunların çözümlenmesi, okul uyum sürecinin hızlı atlatılabilmesi ve kriz durumlarında sorunları çözme becerisi konusunda da destek veriliyor.

Tüm bu destekler 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereğince yapılıyor.

SED Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu yardım öncelikle dar gelirli veya hiç geliri olmayan, muhtaç veya yoksulluk belgesi olan ailelere yapılıyor.

Ailenin geliri olsa bile eğer bu gelir kişi başı aylık net asgari ücretin 1/3’üne ya da daha altına denk geliyorsa gerekli diğer şartları taşıdığında ilgili yardımı alabilir. Ancak aile fertlerinden birinin üzerine kayıtlı menkul ya da gayrimankul varsa Sed yardımı alamaz.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi olan veya Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olanlar bu yardımdan yararlanabilirler. Ancak önceliğin her zaman ihtiyaç sahibi, muhtaç ve işsiz kişilere verildiğini de hatırlatalım.

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sed yardımı başvurusunda bulunmak istiyorsanız aşağıda ki belgelerle başvurmanız gerekiyor;

 • Başvuru dilekçesi
 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Çocuğa ait öğrenci belgesi
 • Çocuğa ait İş-Kur ya da meslek kurslarına yapılan başvurulara dair belgeler
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Fakirlik belgesi

Bunlara ek olarak bakanlık ve il temsilcilikleri ek olarak farklı belgeler talep edebilir. Örneğin; herhangi bir yerde çalışmayan kişilerden SGK gelir belgesi istenmesi gibi.

Eğer muhtarlıktan aldığınız fakirlik belgeniz varsa Sed yardımı başvurunun kabul edilme olasılığı oldukça yüksek.

Eğer engeliniz varsa ve çalışamayacak durumdaysanız, engelli raporu alıp o şekilde Sed yardımı başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Kronik rahatsızlığı olupta çalışmasına ve gelir kazanmasına engel durumunuz varsa sağlık kurumundan alacağınız rapor ile başvurmanız gerekiyor.

Afetzedeler için bilirkişi raporu var ise başvurunun kabul edilme olasılığı oldukça yüksek.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Dar gelirli ve yoksul ailelerin yapabileceği Sed yardımı başvuruları, başvurulan kurum tarafından değerlendirilir. Değerlendirme esnasında müdürlükler, titiz bir şekilde başvuruda bulunan kişinin başvuru formunu inceleyip ona göre karar vermektedir. Bu nedenle formu dolduruken bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan mutlaka emin olun.

Aynı zamanda kendileri başvuramayan kişilerin ihtiyaç sahibi olduklarının tespit eilmesi durumunda müdürlükler, bu kişiler adına işlem başlatabilmektedir.

Başvurusu kabul edilen kişiler için sonrasında müdürlükler tarafından formda belirtilen adreste sosyal incelemede bulunmak için yetkili kişiler görevlendirilir ve yerinde değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme esnasında Sed yardımı alacak olan çocuğun da görüşüne başvurulabilir.

Sonrasında ise inceleme komisyonu tarafından formda belirtilen bilgiler ışığında hazırlanan rapor da incelenip, ailenin Sed yardımı alıp alamayacağı kesin olarak kararlaştırılır.

Sed yardımı almaya hak kazanan ailelere ödemeler 1 yıl boyunca düzenli olarak yapılır. 1 yıllık süre dolduğunda ailenin ihtiyaç durumu devam ediyorsa 2 yıl daha uzatılır.

SED Yardımına Kimler Başvurabilir?

Sed yardımının kimlere verileceğini özetleyecek olursak;

 • Daha önce hakkında sosyal hizmet kuruluşunda bakım tedbiri kararı verilen ve bu kuruluşlarda bakılan ancak SED yardımı aldıkları takdirde ailesi ve yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar,
 • Ekonomik yoksunluk içerisinde olan, bu yüzden de SED yardımı almadıkları takdirde muhtaç duruma düşecek olan, haklarında bakım tedbiri kararı verilmemiş olan, ailesi SED yardımı aldığı takdirde ailesi ya da yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar,
 • Hakkında bakım tedbiri kararı verilen, ancak yaş sınırını dolduran, sosyal hizmet kuruluşundan ya da kendisine bakan koruyucu aile yanından ayrıldıktan sonra iş ve meslek edindirme kurslarına ya da eğitimlerine devam edenler,
 • Hakkında bakım tedbiri kararı verilmiş olup, yaş sınırını dolduran, sosyal hizmet kuruluşundan ya da koruyucu aileden ayrıldıktan sonra iş ve meslek sahibi olmayı başaramamış, SED yardımı ile desteklenmedikleri halde muhtaç duruma düşecek olan gençler,
 • Olağanüstü afet, felaket, kaza, hastalık vb. durumlardan ötürü kendisine ve ailesine bakacak maddi gücü ve çalışma gücü olmayan ya da ölümcül bir hastalık yüzünden ameliyat olmaları gereken veya vefat eden kişilerin çocukları,

SED Yardımı Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine gerekli evraklar ile şahsi olarak başvurulabileceği gibi, dilekçe göndererek de başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak e-devlet üzeriden yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul ediliyor. Ön başvurusu kabul edilen kişilerin daha sonra istenen belgelerle birlikte başvuru adreslerine gitmeleri gerekiyor.

Sed yardımı başvurusu için aşağıda ki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

SED yardımı başvuru formu; dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin aylık gelir, gider ve mesleklerine dair sorulardan oluşuyor. Sed yardımı alabilmenin ön şartı ise yanlış beyanda bulunmayıp formun eksiksiz bir şekilde doldurulması.

İhtiyaç sahibi olmadığı halde kendisini muhtaç gibi gösteren ve Sed başvurusu kabul edilen kişi veya ailelerin daha sonra ihtiyaç sahibi olmadığı Bakanlık İl Müdürlükleri tarafından tespit edildiğinde, bu kişilere ödenen tüm yardımlar güncel faiz oranları dikkate alınarak yeniden hesaplanır ve geri ödenmesi istenir.

Bu nedenle herhangi bir olumsuz duruma mahal vermemek için formu çok dikkatli doldurmanız gerekiyor. Bu form ışığında değerlendirme yapılır ve gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenir.

SED Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sed yardım başvurusu sorgulama; yardım başvurunuzun olumlu veya olumsuz sonuçlandığını öğrenmek istiyorsanız öncelikle bunu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Aşağıda ki linki tıklayarak işleminiz gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise ALO 183 veya ALO 144 sosyal destek hatlarından herhangi birini arayıp başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yol ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerini ya da Sosyal Hizmet merkezi müdürlüklerini arayarak veya bu adreslere şahsi giderek de öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek hatlarını arayarak başvurunuzun kabul edilip edilmediğini ve sonucunu öğrenebilirsiniz. Bunun için aramanız gereken çağrı numaraları ALO 183 ve ALO 144.

SED Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Bu yardım için başvuran bir çok kişinin aklında ise Sed yardımı başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusu var. Genellikle yoğunluğa bağlı olarak Sed yardımı başvurusu sonuçları 1 hafta ile 2 hafta arası kesinleşerek, ilgili kişiye formda belirttiği iletişim adreslerinden bilgi verilir.

SED Yardımı Kaç Ay Verilir?

Sed yardımı kaç ay verilir; eğitim gören çocukların eğitimine destek amacı ile verilen Sed yardımı yıl boyunca yapılmaktadır. Geçici olarak yapılan bu yardım yılda 1 veya 2 defa ödenir.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Süreli olarak verilen SED yardımları, bazı durumlarda kesilebiliyor. Her 3 ayda bir periyodik olarak takip edilen ailenin Sed yardımı aşağıda ki nedenlerden herhangi biri gerçekleştiğinde kesilir.

 • Ailenin SED yardımı almasını gerektiren hallerin ortadan kalkması
 • Ailenin muhtaçlık durumunun sona ermesi
 • Çocuğun kendi yaşamını kendi imkanları ile sürdürebileceğine dair kanaatin oluşması
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Ailenin bilgi vermeksizin ikametgah adresini değiştirmesi

Eğer adres değişikliği yapıldı ise yeni adresle tekrardan anne veya babadan birisi bu yardım için başvuruda bulunması gerekiyor. Eğer adres değişikliği aynı ilçe içinde gerçekleştiyse PTT şubesinden Sed yardım parası çekilmeye devam edilebiliyor.

Eğitim dönemi boyunca yardım yapılan çocuk 18 yaşını doldurup SSK’lı bir işe girdiğinde Sed yardımı durdurulur.

Süreli bu yardımı alan aileler, periyodik olarak 3 ayda bir Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerince takip edilir. Ailenin ekonomik durumunda olumlu yönde bir değişim söz konusu olduğunda ve yetkililerin bunu farketmesi durumunda Sed yardımı durdurulur.

SED Yardımı Alacak Çocukların Meslek Kurslarına Kayıtlı Olması Gerekiyor mu?

Sed yardımı alabilmenin ön şartlarından biriside yardım alacak çocukların mutlaka bu kurumlara kayıt olması gerekiyor. Daha önce herhangi bir kaydı olmayanlar meslek kursuna veya İş-Kur’a yönlendiriliyor. Her ilde iş-kur ve meslek kursları zaten bulunuyor. Yardıma başvurmadan önce çocuğunuzun bu kurumlara kayıt olmasını sağlayın.

Ayrıca Sed yardım başvurusunda bulunan ailenin 13 yaş altı çocuğu varsa ve kişinin bu çocuğa bakıyor olması durumunda herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak çocuğa bakacak başka birinin bulunmaması ve çocuğun kreşe gidiyor olmaması önem arz ediyor.

SED Yardımını Aynı Aileden Kaç Çocuk Alabilir?

Normal koşullarda en fazla 2 çocuk için yardım alınabilir.

Ancak sosyal kurumlar tarafından bakılan ve hakkında koruma kararı alınmış olan çocukların aileleri Sed yardımı aldıkları takdirde, ailelerin yanlarında veya yakınları tarafından bakılabilecek durumu varsa 2’den fazla çocuk için Sed yardımı alınabilir.

SED Yardımı Ödemesi Nereden Alınıyor?

Yardım başvurusunda bulunan birçok kişinin merak ettiği soruların başında da Sed yardımı nereye yatıyor sorusu geliyor. Sed yardımı ödemeleri Ziraat Bankası hesabı bulunan kişilerin hesabına yatırılıyor. Banka hesabı olmayanlar ise PTT şubelerinden çekebiliyor.

PTT şubelerinde yapılan ödemelerde hak sahibi dışında herhangi biri Sed yardım ödemesini alamaz. Hatta yardım ödeneğini alan kişinin eşi veya çocukları dahi ödemeyi alamaz. Eğer Ziraat hesabına yatmışsa ancak ATM’lerden kişinin kartı ile alınabilir.

SED Yardım Ödemesi Haczedilebilir mi?

Yardım ödemeleri hiç bir şekilde haczedilemez, devredilemez ve temlik edilemez.

Ancak banka tarafından haciz işlemi yapılması durumunda 2828 sayılı kanunun 29.maddesine atıfta bulunarak haciz işlemin durdurulması için ilgili kuruma dilekçe gönderilmesi gerekiyor.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Ne Demek?

Yardım başvurusunda bulunan kişi sayısı oldukça fazla olduğundan yetkililerin bir değerlendirme süreci oluyor. Eğer karşınıza “Sed yardımı değerlendirmeye alındı” gibi bir ibare çıkarsa, başvurunuz değerlendirmeye alınmış ve 1-2 hafta içerisinde sonuçlanacak demektir.

SED Yardımı E-Devlet de Gözükmüyor, Ne Yapmalıyım?

Sistem yoğunluğuna bağlı olarak bazı durumlarda Sed yardımı e-devlet üzerinden gözükmeyebilir. E-devlette kayıt olmasa dahi Sed yardımı hesabınıza yatabilir.

Bu yazımızda SED Yardımı Nedir? Sed yardımı Kimlere Verilir? Sed yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sed yardımı alanlar yorumları gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan herhangi bir soru için aşağıda ki yorum kısmına yazmaktan lütfen çekinmeyin.

5/5 - (10 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir