Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim?

Kızılay yardım başvurusu 2022, Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır? Ülkemizin en büyük yardım kuruluşundan biri olan kızılay, ihtiyaç sahiplerinin umudu olmaya devam ediyor.

Hem pandemi döneminde hem de diğer afet ve zor durumlarda sosyal destek ödemeleri yapan kızılay, nakdi yardımlarını sürdürmeye devam ediyor.

İhtiyaç sahibi ve muhtaç vatandaşlara para yardımı ile birlikte barınma, gıda, erzak gibi hayati önem taşıyan birçok alanda yardımlar sunan kurum, özellikle 81 ilde ki temsilcilikleri ile herkese elini uzatıyor.

Bizlerde bu yazımızda kızılay’dan yardım almak istiyorum başvuru formu, Kızılay para yardımı nasıl alınır? Kızılay para yardımı başvurusu nasıl yapılır? kızılay telefon numarası, kızılay başvuru formu gibi merak edilen bir çok sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Ülkemizin en önemli sosyal yardım hizmeti veren kurumarın başında gelen Kızılay tarafından yapılan yardımları özetleyecek olursak;

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Aşevi yardımı
 • Giyim yardımı
 • Barınma yardımı
 • Yakacak yardımı

Profesyonel ekipleri ve 81 ilde ki temsilcilikleri ile gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşan Kızılay, dar gelirli ve ihtyaç sahibi ailelere belirli dönemlerde erzak dağıtıyor. Bu gıda kolilerinde çay, şeker, un, yağ, makarna ve kahvaltılık gıdalar yer alıyor.

Sadece kendi bünyesi ile hazırladığı gıda kolilerini değil, aynı zamanda hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan gıda ve erzak paketlerini de gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Birçok zincir marketle de işbirliği ile hareket eden kızılay; ihtiyaç sahibi kişilerin gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılamak için alışveriş çeki de dağıtıyor.

13 aşevi ile hizmet veren kurum, her gün kimsesiz ve sahipsiz olan vatandaşlara yemek dağıtıyor. Ayrıca Kızılay’a ait 3 huzurevinde ise kimsesi olmayan yaşlılar ücretsiz bir şekilde konaklayabilir, sıcak ev yemekleri ile karınlarını doyurabilir.

Kızılayın yardım alanları bunlara sınırlı değil tabi. Aynı zamanda kimsesizler evi ile kimsesi olmayan ve sokakta yaşayan vatandaşlara kucak açan Kızılay; ülke genelinde toplam 8 adet öğrenci yurdunda dar gelirli ailelerin çocuklarının ücretsiz konaklamalarına ve eğitim hayatına devam ederek, meslek sahibi olmalarına imkan tanıyor.

Kış mevsiminin soğuk günlerinde giyecek yardımı da yapan Kızılay’dan bu yardımı almak isteyen kişilerin Kızılay giyim yardım merkezine gitmeleri gerekiyor.

Tüm bunlarla birlikte Kızılay, ihtiyaç sahibi ailelere dönem dönem nakdi para yardımında da bulunuyor. Özellikle ekonomik olarak zor günle yaşadığımız şu dönemde işsiz kalan vatandaşlara ulaşarak ihtiyacın durumuna göre 450-500 TL dağıtıyor.

Ayrıca tüm bu sosyal ve maddi yardımlarla beraber Kızılay; kan bağış merkezleri ile acil kana ihtiyaç duyan hastalar için gönüllülerden kan bağışı toplayarak hayati konularda da ülke vatandaşlarının yanında olmaya devam ediyor.

Afet dönemlerinde de yaraların en kısa sürede sarılması ve sürecin en hafif şekilde atlatılması, afet bölgelerinde acil ihtiyaçların karşılanması için çalışmaları ile ön planda olmaya devam ediyor.

Bu anlamda afetzedelerin konaklayabilecekleri çadırlar kuran Kızılay, aynı zamanda afetzedelere ekmek, su, gıda ve yemek gibi temel ihtiyaçlar dağıtmaktadır. Afetzedelere sağlık hizmeti de sunan kurum, özellikle büyük afetler sonrası yaralanan kişilere uzman sağlık çalışanları ile müdahale ediyor.

Kızılay Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Daha önce ki belediye yardımları kategorimizde paylaştığımız yardımlar için talep edilen belgelerin tamamı, Kızılay tarafından da talep ediliyor. Bu belgelerin istenmesinin sebebi gerçek ihtiyaç sahiplerini belirlemek.

Kızılay yardım başvurusu için istenen belgeler;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Engelli bireyler için son 2 yıl içinde alınmış engelli raporu
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu

Kızılay bu belgelere ek olarak farklı belgeler de talep edebilir. Örneğin eşi kısa süre önce vefat etmiş dul kadınlardan ölüm belgesi istenebilir. Ayrıca istenen belgeler yardımın türüne göre de değişkenlik gösterebilir. Kızılay yardım başvurusunda istenen belgeler ile ilgili daha detaylı bilgi için ALO 168 çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Kızılay Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Kızılay tarafından yapılan yardımlar sadece gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılır. Ancak muhtaçlık sınırının altında ki kişilere de zaman zaman yardım yapılabiliyor.

Hane halkı kişi başı ortalama aylık kazancı asgari ücretin üçte biri olanlara para yardımı, giysi yardımı ile birlikte gıda ve erzak yardımı da yapılıyor.

Özetle Kızılay yardımından;

 • İşsizler
 • Çalışamayacak durumda olanlar
 • Fakirlik belgesi olanlar
 • Dul kadınlar
 • Engelliler
 • Yetim ve Öksüzler
 • Afetzedeler yararlanabilir.

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim?

Kızılay para yardımı nasıl alırım diye düşünüyorsanız yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun bir kaç yöntemi bulunuyor, Kızılay temsilciliklerinden, resmi internet adresinden veya çağrı merkezini arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Ancak bizim tavsiyemiz il temsilciliklerine giderek şahsi olarak başvurmanız yönünde.

Kızılay Para Yardımı Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Kızılay yardım başvurusunda bulunmak istiyorsanız bunun birkaç yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerden birisi her ilde temsilcilikleri olduğundan bulunduğunuz ilde ki Kızılay temsilciliğine giderek şahsi olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Burada başvuru formunu doldurarak ihtiyacınıza yönelik maddi yardım veya gıda yardımı alabilirsiniz.

Ayrıca Kızılay resmi internet hesabı üzerinden e-mail göndererek da ön başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunmak için aşağıda ki linki tıklayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise Kızılay 168 çağrı merkezini aramak. 7/24 yetkili birini bulacağınız hattı arayarak da ön bilgi alabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kızılay yardım başvurusunda bulunan tüm kişlerin doldurması gereken bir form bulunuyor. Bu formda kişinin şahsi, mesleki, gelir bilgileri gibi kişinin ihtiyaç durumunu belirten bilgiler bulunuyor.

Başvuru formuna ulaşmak için aşağıda ki bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Şunu da hatırlatalım; formu doldururken tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun.

Formu doldurduğunuzda Kızılay yetkilileri tarafından formu dolduran kişi araştırılıyor. Sonrasında başvuru sahiplerine SMS veya telefon yolu ile başvuru sonucu iletiliyor. Bu nedenle güncel iletişim bilgileri verdiğinizden emin olun.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kızılay yardım başvurusu sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz en kolay yöntem ALO 168 çağrı merkezini aramak.

Bir diğer yöntem ise bulundunuz ilde ki temsilciliğe giderek kızılay yardım başvurusu sorgulama işlemini şahsi olarak yapmak.

Kızılay Yardım Başvurusu E-Devletten Yapılabilir mi?

Şuan Kızılay yardım başvurusu sadece Kızılay’ın kendine ait resmi sitesi, çağrı merkezi ve il temsilciliklerinde yapılabiliyor. Yani e-devlet üzerinden kızılay yardım başvurusu yapılamıyor.

Kızılay Para Yardımı Ne Kadar? 

Kızılay para para yardım miktarı kurumun bütçesine, gelen bağışlara ve başvuruda bulunan kişi ve kişilerin ihtiyaç durumu ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sayısına göre değişebiliyor.

Yani 2 kişilik bir aileye yapılan yardım ile 4 kişilik bir aileye yapılan yardım miktarı değişkenlik gösterebilir.

Kızılay Para Yardımı Ne Zaman Verilir?

Kızılay para yardımı ne zaman hesaba yatar veya Kızılay para yardımı ne zaman veriliyor sorularına cevap vermek gerekirse tek seferlik yardım alan kişilere Ramazan ayında ve Kurban bayramından 1 hafta önce hesaba yatırılmaktadır.

Düzenli olarak Kızılay para yardımı alan kişilere ise banka hesabına veya Kızılay kartına size bildirilen tarihte yatırılıyor.

Kızılay Para Yardım Başvurusu Telefon Numarası Nedir?

Kızılay yardım başvurusu için Türkiye’nin her yerinden aramanız gereken numara ALO 168 Çağrı merkezi.

Kızılaykart Nedir? Ne İşe Yarar?

Kızılay tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen, anlaşmalı marketlerde geçerli olan ve ihtiyaç sahiplerinin bu marketlerde belirlenen limitler dahilinde alışveriş yapmasına imkan tanıyan Kızılaykart, sadece kızılay yardım başvurusu kabul edilen kişilere veriliyor.

Kişinin ihtiyaç durumuna göre farklı limitlere sahip Kızılaykart ile anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilir, pos cihazına okutarak ayrıca kalan limitinizi öğrenebilirsiniz. Kartlara 100-200-300-400-500-600 TL gibi farklı limitler verilebiliyor ve alkol-tütün haricinde herhangi bir ürün alınabiliyor.

Ayrıca bu kartlara hayırsever vatandaşlar tarafından para da gönderilebiliyor. Eğer bağış yapmak istiyorsanız aşağıda ki linki tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda Kızılay yardım başvurusu hakkında tüm bilinmeyenleri anlattık. Sizlerde Kızılaydan yardım almayı düşünüyorsanız her türlü soru ve merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

5/5 - (7 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir