Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar? Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve erzak yardımı, maddi yardım, yakacak yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar yapan kaymakamlıklar, geliri olmayan ve hayatını ekonomik anlamda idame etmekte zorlanan vatandaşlara destek olmaya devam ediyor.

Kaymakamlıklar tarafından yapılan yardımlara başvuracak kişiler, ikametgahlarının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

Yardım başvurusunda bulunmak isteyen bir çok kişinin aklında ise aynı soru var; Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar? Bizlerde bu yazımızda bu sorunun cevaplarını tüm detayları ile birlikte ele alacağız. Öncelikle kaymakamlık yardım çeşitleri nelerdir onlara bir bakalım.

Kaymakamlık Yardım Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde ki kaymakamlıklarda yapılan yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılıyor. Bu vakfın yardımlarını sayacak olursak;

 • Nakit Para Yardımı: Kaymakamlık ve muhtarlıklar ile ortak belirlenen kişiler için belirli oranlarda ve belirli sürelerde yapılan nakit para yardımıdır.
 • Yeni Doğum Yardımı: Maddi durumu elverişsiz olan ve yeni doğum yapan kadınlara verilen nakit para yardımıdır.
 • Çocuk Geçimi Yardımı: Çalışamayan ve çocukların geçimini sağlamak konusunda zorluk çeken ailelere verilen maddi ve diğer türlü desteklerdir.
 • Kira Yardımı: Evi olmayan ve kira ödemekte güçlük çeken ailelere verilen destek türüdür.
 • Eşleri Cezaevinde Olan Kadınlar için Maaş Yardımı: Cezaevinde olan kişilerin eşlerine verilen nakit para yardımıdır.
 • Dul Olanlar için Para Yardımı: Eşlerini kaybeden kişiler için her ay düzenli olarak verilen maaştır.
 • Sosyal Destek Yardımı: Gerçekleştirilecek olan sosyal faaliyetler için devamlı olarak sunulan yardım çeşididir.
 • Eğitim Yardımı: Eğitim-öğretim hayatına devam eden ancak ailesi dar gelirli çocuklar için sunulan ve sadece eğitim masrafları için verilen yardım çeşididir.
 • Şartlı Sağlık Yardımı: Belirli şartlar altında devamlı olarak yararlanılabilecek sağlık yardımıdır.
 • Şartlı Eğitim Yardımı: Belirli şartların karşılanması durumunda eğitim alanlara verilen nakdi para yardımıdır.
 • Özürlü İhtiyaç Yardımı: Evinde veya ailesinde özürlü olanlar için ihtiyaçlarını gidermekte kullanılacak olan nakdi para yardımı.
 • Afet Destek Yardımı: Afet meydana gelmesi durumunda evleri zarar gören kişilere verilmekte olan ve pek çok kapsamı olan destek çeşididir.
 • Proje Destek Yardımı: Devlet tarafından faydalı olabilecek her türlü yeni projenin desteklenmesidir.
 • Şartlı Gebelik Yardımı: Sosyal güvencesi olmayan ve gebelik yaşayanlara verilen destek çeşididir.
 • Gıda Yardımı: Maddi durumu olmayan aileler için her ay veya belirli dönemlerde düzenli olarak gerçekleştirilen yardımdır.
 • Bayram Yardımı: Ramazan ve kurban bayramı dönemlerinde geliri olmayan ailelere ve çocuklarına yapılan yardımdır.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> İhtiyaç Sahiplerine 1100 TL Yardım Başvurusu

Kaymakamlık Yardım Parası Nedir?

İhtiyaç sahibi ailelere Devlet tarafından Valilik ve kaymakamlıklar aracılığı ile bazı destekler veriliyor. Bu destekler ihtiyacın durumuna göre nakdi para olarak veya gıda gibi farklı yöntemlerle verilebiliyor. Bu yardımların verilme amacı ise her vatandaşın haklarına tam olarak erişebilmesi ve insani olarak hayatına devam edebilmesi.

Kaymakamlık yardım parası veya yardım çeşidi vatandaşların gereksinimlerine göre belirleniyor. Bir kişiye sağlık yardımı yapılırken başka bir kişi veya aileye eğitim yardımı yapılabiliyor. Kaymakamlık yardım parası, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuran kişilerin araştırılması sonucu belirlenen kişilere veriliyor.

Kaymakamlık Yardım Parası Nasıl Alınır?

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2022 yılı itibari ile kaymakamlıklar maddi durumu iyi olmayan ailelere yardım yapmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde artan enflasyonla birlikte işsiz kalan ve evlerini geçindirmekte zorlananlar için nakit para yardımı hayati önem taşıyor. Ancak yardım yapılmadan önce bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz kaymakamlık yardım çeşitlerinin bazılarında şartlar değişiklik gösterebilir. Kaymakamlık yardım başvurusu için yapmanız gereken ise kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat gitmek.

Ayrıca e-devlet üzerinden de Kaymakamlık para yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Kaymakamlık yardım başvurusu” yazın.

kaymakamlık yardım parası başvurusu nasıl yapılır?

Sonrasında gelen ekranda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal yardım başvuru hizmeti sekmesine tıklayın. Gelen formu eksiksiz ve doğru doldurun.

kaymakamlık yardım parası başvurusu ekranı

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğer e-devlet platformu üzerinden değil de doğrudan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile başvuruda bulunacaksanız aşağıda ki belgeler yardım

Kaymakamlık yardımlarına başvuran kişilerin yardım alabilmeleri için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kendilerinden talep edilen belgeleri zamanında teslim etmeleri gerekiyor.

Talep edilen belgeler, başvurulan yardım türüne göre değişebiliyor.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar? Kaymakamlık yardım parası kişiye ve alacağı yardım türüne göre değişiklik gösterebilir. Değişen faktörlerin başında ise ailedeki kişi ve çalışan sayısı ile birlikte birçok etmen var. Kaymakamlık yardım parası adı altında verilen miktarlar az çok şu şekilde;

 • Kaymakamlığın yapmış olduğu gıda erzak yardımı parası 120 TL ile 700 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Kızılay 120 TL gıda erzak yardımı parası vermektedir.
 • Belediyeler ise 200 TL ile 400 TL arasında para yada alış veriş kartı olarak vermektedir.
 • Vakıflar Genelde Müdürlüğü ise 700 TL gıda, erzak yardım parası olarak verilmektedir.

Kaymakamlık Yardım Parası Kaç Ay Veriliyor?

Kaymakamlık yardım parası başvurusu yapıp başvurusu kabul edilen kişilere tüm hesaplamalar yapıldıktan sonra 2 ay bir şeklinde ödeme yapılıyor.

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık yardım başvurusu yaptıktan sonra değerlendirme sonucu ortalama 4 hafta sürüyor. Tüm bilgilerin doğru olduğu tespit edildikten sonra ödemeler yapılıyor. Bu nedenle kaymakamlık yardım başvuru formunu doldururken sürecin hızlı işlemesi için bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmaya özen gösterin.

Kaymakamlık yardım başvuru sorgulama işlemini e-devlet platformu üzerinden yapabilirsiniz. Yukarıda ki resimlerde anlattığımız gibi aynı işlemleri yaptığınızda eğer başvurunuz varsa ve olumlu sonuçlanmışsa o ekranda göreceksiniz.

Bu yazımızda Kaymakamlık yardım parası ne kadar sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bu konuda ki düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

4.8/5 - (5 oy )

You may also like...

1 Response

 1. Gülsüm taş dedi ki:

  Selam aleyküm abiler sizden yardım istiyorum evim kira dışarıya bankaya borcum var oduyemiyorum 4bucuk yaşında 21yasinda kızlarım var faturalarim odeyemedim eşim 20 gündür evi terk etti esyalarini toplayıp gitti yardımcı olursanız iban numaram TR310006701000000093105960 yapı kredi bankası Gülsüm taş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir