Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu; Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin ilk, orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitim gören çocukları, eğitim-öğretim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kaymakamlık öğrenci yardım başvurusunda bulunabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırı altında yaşam süren öğrenciler için başlatılan desteğe, 18 yaşından küçük öğrenciler için aileleri başvuruda bulunurken, 18 yaş üstü için öğrencinin kendisi şahsi olarak başvurabilir.

Devlete bağlı kurum ve kuruluşlar, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocuklarına çeşitli yardımlarda bulunmaya devam ediyor. Bizlerde bu yazımızda kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusu nedir, kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusu nasıl yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Lütfen içeriği sonuna kadar okumadan kaymakamlık öğrenci yardım başvurusu yapmayın.

Kaymakamlık Eğitim Yardımı

Son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve artan enflasyon nedeni ile bir çok aile zor durumda. Özellikle çocukları eğitim gören aileler bu sıkıntılardan kurtulmanın yollarını arıyor. Buna paralel olarak da devlet birçok sosyal yardımı hayata geçirdi. Bunlardan biride dar gelirli ailelerin eğitim gören çocukları için kaymakamlık kanalı ile başlatılan eğitim yardımı.

Kaymakamlık eğitim yardımı, ilk ve orta dereceden üniversiteye kadar eğitim gören tüm verilen, maddi ve ayni olmak üzere iki çeşidi olan yardım türüdür. Maddi yardım nakit olarak verilirken, ayni yardım kırtasiye, servis gibi masrafların karşılanması anlamına geliyor.

Kaymakamlık tarafından verilen nakdi yardımlar, öğrenci 18 yaş altı ise velisinin PTT hesabına, 18 yaş üstü ise kendisinin PTT hesabına her ay yatırılır. Ancak başvuru esnasında Ziraat Bankası İBAN bilgilerini verenlerin ise banka hesabına yatırılır.

Kaymakamlık Öğrenci yardım parası başvurusu

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Kimler Alabilir?

Kaymakamlık öğrenci yardım parası kimler alabilir sorusu yardım almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla soruluyor. Cevabını verecek olursak Kaymakamlık öğrenci yardım parası yalnızca dar gelirli ailelerin eğitim gören çocukları için verilir. Bu nedenle ailede ki kişi başına düşen gelirin muhtaçlık seviyesinin altına olması yani güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Ayrıca başvuruda bulunulan kaymakamlığa bağlı ilçeden ikamet etmesi bir diğer şart.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık öğrenci yardım parası; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede bizzat eğitim gören öğrenciler için verilmektedir. Bu nedenle başvuru yapıldığı tarihte öğrencinin bir eğitim kurumunda eğitim görmesi ve eğitim gördüğüne dair de bir belge olması zorunluluğu vardır. Bu nedenle kaymakamlık öğrenci yardım başvurusu yapmadan önce mutlaka öğrenci belgenizi hazır bulundurun.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıklardan öğrenci yardımı alabilmek için başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Bu formu internet ortamında bulamayacağınız için kaymakamlıklara şahsi olarak başvurup formu doldurabilirsiniz. Kaymakamlık binalarından bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf’ları aracılığı ile bu formu doldurarak kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu formun amacı sizin maddi durumunuzu ve eğitim gören öğrencinin eğitim durumu ile ilgiler bilgiler edinmek. Formda bulunan soruları ve istenen bilgileri doldurduktan sonra başvurunuz işleme alınıyor. Başvuru sonuçları ise kurumun iş yoğunluğu ve başvuru taleplerinin sayısına göre ortalama 30 gün içinde sonuçlanarak size SMS olarak gönderilir. Bu nedenle formda istenen iletişim bilgilerini doğru girdiğinize emin olun.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Şartları Nelerdir?

Yardımdan yararlanmak için aşağıda ki kaymakamlık öğrenci yardım parası şartlarını taşımanız gerekiyor;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kaymakamlığın bağlı olduğu ilçede ikamet etmek
 • Bir eğitim kurumunda öğrenim görmek
 • Hane gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması
 • Aileye ait taşınır veya taşınmaz malın olmaması
 • Ailenin sosyal güvenceye sahip olmaması

Yukarıda ki şartları taşıyorsanız öğrenci yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kaymakamlıkların Öğrencilere Verdiği Yardımlar Nelerdir?

Kaymakamlıklar eğitim gören öğrencilere çeşitli yardımlar yapıyor. Kaymakamlıkların öğrencilere verdğği yardımlar;

 • Nakit para yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Okul servisi yardımı
 • Beslenme yardımı
 • Araç, gereç ve eşya yardımı

Yukarıda saydığımız yardımlar, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin eğitim gören çocuklarına verilen yardımlardır. Eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın belirlediği şartları taşıyorsanız yukarıda verilen yardımları alabilirsiniz.

Nakit para yardımı öğrencinin veya velinin PTT şubesine yatırılırken, ayni yardımlar öğrencinin başvuru formunda belirttiği adrese gönderilebiliyor. Bu nedenle başvuru formunu doldururken adres ve iletişim bilgilerini doğru doldurduğunuzdan mutlaka emin olun. PTT hesabınıza yardımın yatıp yatmadığını bu linkten öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda kaymakamlık yardım parası başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü konu için yorum bölümüne yazabilirsiniz.

5/5 - (3 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir