İcralık Borçlara Devlet Desteği Nedir?

İcralık Borçlara Devlet Desteği Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Son dönemlerde yaşanan ekonomik kriz ve enflasyonun aşırı yükselmesi bir çok vatandaşı zor duruma soktu. Özellikle dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler ödemelerde güçlük çekince yeni bir sosyal yardım projesi daha hayata geçirildi.

Kısa bir süre önce gündeme gelen ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararla dar gelirli kişiler için hazırlanan destek paketine göre icralık borçlara devlet desteği geldi. Paketin kapsamı ise 2 bin liraya kadar olan icralık borçlar devlet tarafından karşılanacak.

Meclise sunulan ve yakın zamanda yasalaşması beklenen ve “İcralık borçlara devlet desteği” paketine göre yaklaşık 6 milyon vatandaşın 30 milyar lira tutarında ki borçlarını devlet karşılayacak.

Ne Kadarlık Borçlar Yasa Kapsamında?

Yakında yasalaşacak olan yeni düzenleme ile 6 milyon vatandaşın 2 Bin TL’ye kadar olan tüm icralık borçları silinecek ve vatandaşlardan alacakları olan şirketler, kayıtlarında bu borçları gider olarak gösterecekler. Gider olarak gösterildiği için aynı zamanda şirketlerin bu kalemi vergiden de düşecek. İcralık borçlara devlet desteği sayesinde yoksul ve dar gelirli vatandaşların borçları devlet tarafından karşılanmış olacak.

İcralık Borçlara Ödenemeyen Faturalar Dahil Edildi Mi?

Kısa zamanda açıklanacak destek paketine vatandaşların icralık su, doğalgaz ve elektrik gibi borçlarıda dahil edilecek. Yani icralık olan faturaları da devlet üstlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin yaptığı açıklamaya göre 2 yeni proje de hayata geçiriliyor.

Bakan Nebati; zor günler geçiren memurun, esnafın, çiftçi ve dar gelirli ihtiyaç sahibi kişilerin her zaman yanında olacaklarını, yakın dönemde 30 milyar TL tutarında ki icra borçlarına tasviye geleceğini açıkladı.

İcralık Borçlara Devlet Desteği Kapsamında Başvuru Nasıl Yapılır?

İcralık borçlara devlet desteği projesinin yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması bekleniyor. Düzenleme meclise geldikten sonra yürürlüğe girecek ve icralık borcu olan vatandaşlar için devlet desteği başlayacak.

Hanüz başvurular ile ilgili bir açıklama yapılmadı ancak 2 farklı senaryo üzerinde konuşulduğu gelen açıklamalar arasında. Birincisi vatandaşların herhangi bir başvuruna gerek kalmadan otomatik bir süreç işleyecek, ikincisi ise e-devlet kanalı üzerinden başvuru kabul edilecek.

Başvurunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi geldiğinde buradan açıklama yapılacaktır.

İcralık borçlara yönelik olan projenin yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması bekleniyor.

Düzenlemenin meclisten geçip, yürürlüğe girmesinden sonra dar gelirli vatandaşlar; icralık borçlar için devlet desteğine başvurabilecekler.

Henüz başvurularının nasıl yapılacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Ancak başvurularının yüksek ihtimalle e-devlet kanalı üzerinden kabul edileceğini düşünüyoruz.

5/5 - (1 oy )

You may also like...

1 Response

  1. Ağustos 24, 2023

    […] maaşı, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde dar gelirli ailelerin hayat standartlarını yükseltmeyi […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir