Gelir Yuvan Nedir?

gelir yuvan başvuru
gelir yuvan başvuru

Gelir Yuvan Nedir? Son dönemlerde yaşanan enflasyon artışı ve buna paralel alım gücünün düşmesi bir çok aileyi maalesef zor duruma soktu. Özellikle pandemi dönemi ile başlayan ve Avrupa’da savaşın patlak vermesi ile pik yapan küresel ekonomik krizin etkileri ülkemizde de bir hayli hissediliyor.

Hal böyle olunca da devlet dar gelirli aileler için sosyal yardım paketlerini bir bir devreye almaya başladı. Bu desteklerden biri de gelir yuvan.

Dar gelirli ailelerin sık sık sorduğu gelir yuvan nedir sorusu da bu ara gündemde. Bizlerde en çok merak edilen gelir yuvan nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Lütfen içeriği sonuna kadar okumayı unutmayın.

Gelir Yuvan Nedir?

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere Devlet kurumları ve Bakanlıklar tarafından çeşitli sosyal yardımlar yapılıyor. Bunlardan biri de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ihtiyaç sahibi ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için çıkarttığı gelir yuvan.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Her aileye 500 TL yardım başvurusu

Gelir yuvam desteğinden faydalanmak istiyorsanız tabi ki bazı belgelerle ekonomik zorluklar yaşadığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Ayrıca başvuru esnasında verilen formunda eksiksiz ve doğru doldurulması süreç için çok önemli. Gelir yuvan başvurusunda eğer herhangi bir eksik yoksa genellikle 30 gün içinde sonuçlanıyor.

Gelir Yuvan Yardımları Nelerdir?

Günümüzde yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet kurumları tarafından çeşitli yardımlar yapılıyor. Bu yardımlar sayesinde de ekonomik anlamda zor günler geçiren vatandaşlar en azından temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Gelir yuvan başvurusu kabul edilen kişilere yapılan yardımlar ise;

 • Nakit para yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Gıda ve Erzak yardımı
 • Yemek yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Engelliler için akülü araç yardımı
 • Fatura yardımı

Bahsettiğimiz yardımlardan hangisini ne kadar sürede alacağınız başvuruyu yapan kişinin muhtaçlık seviyesine ve durumuna göre değişiyor. Ancak bu yardımların içerisinde en çok yapılan yardım türü Nakit Yardımıdır.

Başvurunuz olumlu sonuçlandığında Gelir yuvan başvurusu yaptığınız formda belirttiğiniz iletişim numaranızdan size bilgi verilir. Daha sonra yardımınızı size en yakın PTT şubesine kimliğinizle giderek alabilirsiniz.

Gelir Yuvan Yardımına Kimler Başvurabilir?

Aşağıda sayacağımız maddelerden herhangi biri sizi tanımlıyorsa yardım için başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler
 • 65 yaş üzerinde olup herhangi bir yerden geliri olmayanlar
 • Sosyal güvencesi bulunmayanlar
 • Ekonomik sebeplerle temel ihtiyacını karşılayamayan vatandaşlar
 • Eşi vefat etmiş ve gelir kaynağı kesilmiş dul kadınlar
 • Afet zedeler
 • Çalışmaya engel olan bir kronik hastalığa sahip olanlar
 • %40 ve üzeri engelli raporu bulunanlar
 • Ekonomik nedenlerden ötürü eğitim alamayan öğrenciler
 • Gelirli olup hane halkı kişi başı aylık asgari ücretin 1/3 ünden az olanlar başvuruda bulunabilir.

Gelir Yuvan Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir nedenden dolayı ekonomik zorluk yaşıyorsanız kurumların yaptığı sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz. Bu yardımlardan biri olan gelir yuvan için yardım başvurusu yapmanın bir kaç yolu bulunuyor.

Bunlardan biri e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak, bir diğeri ise ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binasını ziyaret ederek şahsi olarak başvurmanız. Eğer gelir yuvan başvuru esnasında zorun yaşarsanız 144 numaralı sosyal yardım hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Başvurunuzu ilettikten sonra genellikle 30 gün içerisinde formu doldururken verdiğiniz cep telefonunuza kısa mesaj gönderilir ve başvurunuzun durumu hakkında detaylı bilgi iletilir. Eğer gelen mesajda başvurunuz olumlu sonuçlandığı bildirilirse sizden istenen işlemleri yerine getirerek yardım tutarını PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Para yardımı yapan dernek ve vakıflar

Gelir Yuvan Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Gelir yuvan başvuru; Sosyal yardımlara başvuru yapabilmek için gerekli kanalları kullanabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu formu doldurmak için e-devlet sistemine giriş yaparak kurumun hizmet verdiği sayfaya gidebilir veya kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsi olarak gidip başvuruda bulunabilirsiniz.

Gelir yuvan başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gereken konu ise sizlerden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmanız. Bu formda yer alan sorular sizlerin sosyal güvencenizi ve gelir düzeyinizi tespit etmeye yönelik sorulardır.

Formu eksik veya yanlış doldurmanız, başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Başvurunuzu yaptıktan sonra 30 gün içerisinde formda belirttiğiniz iletişim kanallarından tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Gelir Yuvan Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir yuvam yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu birçok kişi merak ediyor. Eğer başvuruyu e-devlet sistemi üzerinden yapacaksanız aşağıda ki adımları uygulayın:

 • Öncelikle kimlik numarası ve şifre bilgileri ile e-devlet hesabınıza giriş yapın.
 • Giriş işleminin ardından arama sekmesine kurumun adını yazarak aratın.
 • Kurumun hizmet sayfası içerisinde yer alan yardım sekmesine tıklayın.
 • Yardım sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza kişisel bilgilerinizin yer aldığı ekran gelecek. Bu ekrandaki bilgileri kontrol ederek güncel olduğundan emin olduktan sonra başvur butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar.

Yukarıda saydığımız işlemleri doğru bir şekilde yaptığınızda başvurunuz alınır ve 30 gün içinde size bilgi verilir. Başvurunuz onaylanırsa da PTT şubelerinden yardımınızı alabilirsiniz.

Eğer e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak istemiyorsanız da kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuruyu şahsi olarak yapabilirsiniz. Süreç e-devlette ki gibi işlemektedir.

Gelir Yuvan Yardım Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir yuvam yardım sorgulama işlemi için yapabileceğiniz birçok kolay yöntem var. Bunlardan en bilineni e-devlet sistemine giriş yaparak hizmet sayfasından sorgulama yapmak. Bir diğer yöntem ise Alo 144 yardım hattını aramak.

Sorgulama işlemi sırasında başvurunuzun ne durumda olduğu tarafınıza iletilir. Ancak genellikle başvurunuz olumlu sonuçlandığında tarafınıza kıs SMS ile dönüş yapılır. 30 gün içerisinde eğer bir dönüş olmazsa başvurunuz ya olumlu sonuçlanmamıştır ya da hala bekleme aşamasındadır. Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz kanallardan başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda Gelir yuvan nedir, başvurusu nasıl yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü konuda bizimle iletişime geçebilir, yorum kısmına yazabilirsiniz.

5/5 - (10 oy )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir