Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Yardımı Başvurusu; Kış mevsimine yaklaştığımız bu günlerde birçok kişi doğalgaz yardımı başvurusu hakkında bilgiler araştırıyor. Maddi zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere verilen doğalgaz yardımı ile soğuk havalarda ısınma giderlerinin bir kısmının karşılanması amaçlanıyor.

Doğalgaz yardımı başvurusunda bulunduktan sonra başvurunun onaylanması halinde yüksek fatura gideri olmayacağı için özellikle dar gelirli vatandaşlar doğalgazı daha rahat kullanabilecekler. Günümüzde artık neredeyse her evde kullanıldığından, pandemi ile birlikte savaş nedeni ile artan enerji fiyatlarından nasibini alan doğalgaz fiyatlarına paralel birçok hanede yüksek fatura bedelleri çıkmaya başladı. Doğalgaz faturasını ödemekte zorluk çeken vatandaşlar için zorunlu tüketim ürünü olan doğalgaza destek devlet tarafından verilmeye başlandı.

Bizlerde bu yazımızda doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır, doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir, doğalgaz yardımı başvuru formu nedir, e-devlet doğalgaz yardımı, doğalgaz yardımı sorgulama, doğalgaz yardımı kimlere verilir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> İhtiyaç sahiplerine 1100 tl yardım başvurusu I En Kolay Yöntem

Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilir?

Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, dar gelirli, muhtaçlık belgesine sahip vatandaşların faturalarının ödenmesinde destek olmak amacı ile verilen doğalgaz yardımı başvurusunda maddi zorluk çeken dar gelirli vatandaşlar bulunabilir.

18 yaşından büyük TC vatandaşlarına, gerekli şartları taşımaları halinde doğalgaz yardımı yapılıyor. Doğalgaz yardımı hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenen bir destek olduğundan gelir durumuna bakılarak verilmektedir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardımı başvuru şartları hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse bu destekten yararlanacak kişilerin herhangi bir sosyal güvencesi veya geliri olmaması, geliri varsa da hanede kişi başına düşen gelirin güncel asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması gerekiyor. Destekten yararlanmak için;

  • Türk vatandaşı olması,
  • 18 yaşından büyük olması
  • E-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapması
  • Kişi başına düşen gelirin düşük olması
  • Herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması veya hanede kişi başınadüşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması
  • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,
  • Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu destekten yararlanmak için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken e-devlet platformunu kullanmak. Online olarak başvuruda bulunmak için aşağıda ki bağlantıdan e-devlet sistemine giriş yapın.

TC kimlik no ve şifrenizi girdikten sonra direkt sayfaya yönlendirileceksiniz. Doğalgaz yardımı almak için ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ ekranından gerekli bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Doğalgaz yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulmaktadır. Başvuru ekranında ki formu doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurmaya özen gösterin. Çünkü başvuru sonrası formda verdiğiniz bilgilerin doğruluğu incelenerek dönüş yapılıyor.

Bu formda size ait gelir bilgileri, hanede yaşayan kişi sayısı, İBAN bilgileri ve iletişim numarası talep edilir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Sorgulama

Doğalgaz yardımı başvuru sorgulama işlemi yine aynı şekilde e-devlet platformu üzerinden yapılmaktadır. Genellikle başvuru yapıldıktan sonra 7 ile 15 gün arası başvurular sonuçlanıyor. Başvurunuzu sorgulamak için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

İklim koşullarına ve tüketim desteğine göre farklıklar olduğundan dopalgaz yardımı 450 tl ile 1150 tl arasında değişiyor.

Doğalgaz Yardımı Kaç Ay Verilir?

Doğalgaz desteği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 3 ay arayla yılda iki defa yapılıyor.

Doğalgaz Yardımı Nereye Yatıyor?

Başvurunuz kabul edildikten sonra 1. faz ödeme için size en yakın PTT şubesine giderek faturanızı ibraz edip yardımınızı alabilirsiniz.

5/5 - (1 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir