Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Diğer Aile Yardımı Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı aracılığı ile verilen yardımlara diğer aile yardımı denir. Çok önceden diğer aile yardımı başvurusunda bulunabilmek için ilçede ki Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekirken, artık diğer aile yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Bu yardıma e-devlet üzerinden başvurduğunuzda adresinizin kayıtlı olduğu il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına bu başvurunuz iletilir ve incelendikten sonra uygun bulunmanız durumunda diğer aile yardımı ödemeniz tarafınıza yapılmaktadır.

Artık tüm bilgiler e-devlet üzerinde saklandığı için diğer aile yardımına e-devlet üzerinden başvurduğunzuda sizden herhangi bir belge istenmiyor. Sistem size ait tüm bilgileri e-devlet üzerinden çekerek maddi durumunuza göre başvuruyu yapan kişiye yardım parası verilir. Tabi alacağınız maddi yardımlar hanenizde yaşayan kişi sayısına göre de değişir.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar?

Bu durum başvuruyu yapan kişinin gelir durumuna, hanede yaşayan kişi sayısına ve çocuk durumuna göre değişir. Rakam olarak karşılığı asgari 350 TL, azami 1000 TL’dir.

Diğer Aile Yardımı Nereden Alınır?

Diğer aile yardımı başvurusu kabul edilen hak sahibi ödemesini yukarıda da belirttiğimiz gibi PTT şubesinden parasını alabilir. Bu ödeme şişmdilik sadece PTT kanalı ile yapılmaktadır. Parayı alacak kişinin kimliğini ibraz etmesi zorunludur. Hane halkından herhangi biri hak sahibinin kimliğini dahi götürse ödeme yapılmaz.

Diğer Aile Yardımı Hak Sahibi Ne Demek?

Diğer aile yardımı başvurusunda bulunup başvurusu kabul edilen kişi anlamına geliyor. İlgili yardımı onaylanan hak sahibi PTT şubesinden parayı alabilecek tek kişidir. Sadece bu kişiye diğer aile yardımı ödemesi yapılır.

Diğer Aile Yardımı Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler devlet yardımları, belediye yardımları ve maddi yardımlar gibi sosyal desteklere ilgili kurumun bina veya yerleşkesine giderek başvuruda bulunmak zorunda kalırken, artık bir çok işlem e-devlet sistemi üzerinden yürütülüyor. İnternet bağlantınızın olduğu evde, sokakta, işte veya herhangi bir yerde e-devlet uygulamasına girerek diğer aile yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer e-devlet sistemi üzerinden bu yardım için başvuru yapmak istiyorsanız aşağıda ki bağlantıya tıklayın.

Sonrasında TC kimlik no ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz. Yardım talebiniz icelendikten sonra uygun bulunmanız durumunda tarafınıza ödeme yapılır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek cüzi bir miktar karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

E-devlet sistemi üzerinden başvurunuzu tamamladıktan sonra öncelikle ön onay verilir. Sonrasında ikametganızın kayıtlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfına bilgileriniz gönderilir. Değerlendirme ve ödeme işlemi yoğunluğa bağlı olarak asgari 2 hafta ile 3 hafta arası sonuçlanır.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> PTT 700 TL Yardım Başvurusu

Diğer Aile Yardımı Başvuru Formu Nedir?

Bu yardımı alabilmeniz için öncelikle e-devlet üzerinde ki başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Başvuru formunu dikkatli, eksiksiz ve doğru fdoldurmaya gayret edin. Aşağıda ki bağlantıdan direkt olarak diğer aile yardımı başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Diğer aile yardım başvuru sorgulama işlemi yine aynı şekilde e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bunun için yapmanız gereken aşağıda ki başlantıyı tıklayıp TC kimlik no ve şifreniz ile sisteme giriş yapıp Sosyal yardımlar bilgileri sorgulama sayfasına gitmek.

Ayrıca diğer aile yardımı başvurunuz onaylandığında size SMS yolu ile bilgilendirme yapılır. Bu nedenle başvuru formunu doldururken güncel cep telefonu numaranızı verdiğinizden emin olun.

Eğer başvurunuz onaylanmasına rağmen ödemeniz gelmediyse ALO 144 destek hattını arayarak sorununuzu iletebilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Her Ay Verilir mi?

Bu yardım sürekli yapılan bir yardım değildir, tek seferliktir. Daha önce bu destekten faydalandıysanız ikinci sefer başvuruda bulunamazsınız.

Diğer Aile Yardımı Hangi Gün Hesaba Yatıyor?

Bu yardımın ödenmesi ile ilgili herhangi bir gün veya ay kavramı yoktur. Başvurunuz onaylandıktan sonra ortalama 2 hafta içinde sizin adınıza PTT’ye gönderilir. Resmi tatil ve haftasonları hariç mesai saatleri içierisinde paranızı alabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Reddedildi Ne Anlama Geliyor?

Bu ifade başvurunuzun reddedildiği anlamına gelir. Gelir durumunuz, adres bilgileriniz gibi önemli verilerin uygun görülmemesi durumunda bu ifade yer alır.

Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir Ne Anlama Geliyor?

E-devlet başvuru ekranında bu uyarıyı görürseniz artık yardımın PTT şubesine ulaştığını ve çekilebilir olduğunu ifade eder.

Diğer Aile Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Anlama Geliyor?

Aile yardımı kapsam dışına çıktı diye bir uyarı görürseniz merak etmeyin. Bu ibare ödemenin onaylandığını, en kısa zamanda ödeneceği anlamına geliyor.

Benzer Konular >>>>>>>> PTT Yardım Parası Sorgulama

Diğer Aile Yardımı Tek Seferlik Mi Ödenir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımların bazıları sürekli yapılırken, bazıları da tek seferlik olarak yapılır. Bu yardım da tek seferlik yapılan yardımlardan biridir.

Sizlere bu yazımızda diğer aile yardımı nedir, diğer aile yardımı başvurusu nasıl yapılır ve diğer aile yardımı başvuru sorgulama hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

5/5 - (1 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir