Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

belediye yardımları nelerdir

Belediye Gıda Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu 2022; ihtiyaç sahiplerine umut olmaya devam eden belediyeler, ihtiyaç sahiplerine, yani dar gelirli veya herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara nakdi yardım ile birlikte gıda, erzak, giyecek, kırtasiye, kira, barınma ve yakacak gibi insani ihtiyaçlar için yardımda bulunmaya devam ediyor.

Ülkemizde ki dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal destek kartı (sadece uygun görülen kişilere) dağıtan ve aynı zamanda gıda gibi hayati ihtiyaçların karşılanması konusunda sosyal belediyecilik kavramını yerine getiren belediyeler, para yardımlarını sosyal destek kartı dağıtımı, muhtaç öğrenciler için burs yardımı, kırtasiye yardımı, ihtiyaç sahibi aileler için kira yardımı gibi farklı alanlarda bu yardımları gerçekleştiriyor.

Direkt nakit yardımı ile birlikte aynı zamanda belediyeler nakit yardım yerine geçebilecek ayni yardımlar şeklinde yardımlarla da vatandaşın yanında olabiliyor.

Bizlerde merak edilen belediye yardım kolisi, belediye erzak yardım başvurusu nasıl yapılır, belediyeler tarafından yapılan yardımlar nelerdir, belediye kimlere yardım edebilir, belediye yardım başvurusu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin bir diğer yardım konularından biri de gıda ve erzak yardımı. Yardım almak için başvuran kişilerden uygun görülenlere düzenli olarak bu erzak yardımı yapılıyor.

Bu kolilerin içerisinde çay, tuz, şeker, yağ, bulgur, makarna, pirinç, hazır çorba, mercimek gibi temel gıda ürünleri bulunuyor. Bunlarla birlikte temizlik ürünleri olarak bulaşık ve çamaşır deterjanı, ıslak mendil, peçete, tuvalet kağıdı ve diş macunu gibi temel hijyen ürünleri de belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine veriliyor.

Belediye gıda yardımı ve erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır diye soruyorsanız; bağlı olduğunuz belediyeye başvuruda bulunup, başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Eğer belediyeye gitme konusunda sorunlarınız varsa e-devlet üzerinden de ön başvuru olarak bu formu doldurabilirsiniz. E-devlet platformu üzerinden belediye gıda ve erzak yardımı başvurusu yapacaksanız başvuru formunda ki “sosyal yardım türleri” kısmında “Gıda ve Erzak Yardımı” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra belediye yardım kolisi ve erzak yardımı başvurusu kabul edilen kişilere belediye tarafından randevu tarihi veriliyor. Randevu verildiğinde ise tek yapmanız gereken randevu gün ve saatinde sizden istenen belgeler ile birlikte ilgili belediyeye gitmeniz.

Belediye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli veya geliri olmayan vatandaşlar; ilgili belediyelere başvurarak gıda, kira, eğitim ve sağlık gibi temel gereksinimlerini karşılayabilmeleri için gerekli nakdi yardımları alabilirler.

Belediyelerden yardım almak isteyen vatandaşların yapması gereken, bağlı bulundukları il veya ilçe belediyelerine gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunmak.

Yardıma muhtaç kişiler, gerekli belgelerle birlikte bağlı oldukları belediyeler şahsi olarak giderek, burada ki sosyal yardım başvuru formunu doldurup elden teslim etmeleri gerekiyor.

Aynı zamanda sosyal hizmet merkezlerine de başvurabilirsiniz. Ön başvuru işlemi e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

Eğer e-devlet platformu üzerinden başvuru yapacaksanız öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bağlantı linkine tıklamanız gerekiyor.

Sonrasında başvuru formunda başvurmak istediğiniz belediyeyi seçin. formu doldurduktan sonra formun en altında bulunan “Sosyal Yardım Türleri” arasından “Belediye Yardım Parası” seçeneğini işaretleyip başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

“Sosyal Yardım Türleri” başlığı altında ki; Gıda ve erzak yardımı, Odun ve kömür yardımı, Belediye bayram yardımı gibi yardımları da işaretleyerek bu yardımlara da başvuru da bulunabilirsiniz. özetlemek gerekirse e-devlet başvuru formunda hangi yardımların yapıldığını görebilirsiniz.

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Belediye gıda ve erzak yardımı başvuru sorgulama bir çok kişinin merak ettiği soruların başında geliyor. Eğer sizlerde yardım başvurusunda bulunduysanız, sorgulama işlemini farklı şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

En bilinen yöntemlerin başında başvuru sonucunu öğrenmek için ALO 153 hattını arayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise e-devlet üzerinden başvuru ve sorgulama sayfasından başvuru sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz.

Başka bir yöntem ise bizzat ilgili belediyeye giderek yetkililerden belediye yardım başvurusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Belediyelerin Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

İhtiyaç sahibiyseniz ve yaşadığınız kent veya ilçede ki belediyeye yardım için başvurmak istiyorsanız ancak Belediye yardımları nelerdir bilmiyorsanız, sizin için araştırdık. İşte belediye yardımlarını madde madde sıralayalım;

 • Maddi yardım
 • Temel gıda ve erzak yardımı
 • Kıyafet yardımları
 • Okul yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için burs yardımı
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Fakir aileler için barınma yani kira yardımı
 • Yaşlılar için evde bakım hizmeti
 • Odun ve kömür gibi yakacak yardımları
 • Yeni doğan bebekler için mama ve bez yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Engelli vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Süt yardımı
 • Aşevi hizmeti
 • Sağlık ve ilaç yardımı
 • Diğer yardımlar

Yukarı da yazdığımız yardımlara başvurmanız için öncelikle hane halkı kişi başı ortalama kazancı, asgari ücretin 3’de 1’inin altında olması gerekiyor. Daha yüksek gelir elde eden kişiler bu başvuruda bulunamaz.

Yani geliri veya işi olmayan kişi ve aileler ile birlikte gelirleri muhtaçlık sınırının altında kalan ve dar gelirli tanımına uyan kişiler için de belediyeler nakdi ve ayni yardım yapmaktadır.

Ayrıca belediyeler; lise ve üniversite eğitimi gören öğrencilerle birlikte ilköğretim çağında ki ihtiyaç sahibi öğrencilere de burs yardımı yaparak, eğitimlerine kesintisiz bir şekilde devam etmelerini sağlıyor.

Yapılan yardımlar sadece yukarı da saydıklarımızla sınırlı değil. Aynı zamanda zorlu kış şartlarında ısınmak için gerekli olan odun ve kömür yardımı yaparak muhtaç ailelerin kışı daha rahat ve korunaklı geçirmelerine imkan tanıyor.

Eğer evinde ısınmak için gerekli olan odun ve kömür sobası olmayan dar gelirli vatandaşlara gerek belediye bütçesi ile alınan, gerekse belediyeye hayırseverler tarafından bağışlanan sobalar da hediye edilebiliyor.

Belediye yardımları sadece bunlarla sınırlı değil. Ayrıca ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını da unutmayan belediyeler, zor şartlarda okumaya çalışan çocujların da geleceğini inşa etmek için uğraşıyor.

Dar gelirli veya geliri olmayan ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı yaparak, okul için gerekli araç ve gereç masraflarını karşılayamayan anne ve babaların çocuklarına defter, kalem, kitap, silgi gibi temel okul ihtiyaçları dağıtıyor. Bazı durumlarda da bu çocukların ailelerine kırtasiye masraflarını karşılamak için maddi yardım da yapabiliyor.

Ayrıca bu ailelerin çocukları için giysi yardımı da yapan belediyeler; okula giden çocuklara önlük, ayakkabı, bot, çanta ve kaban gibi kıyafetler de dağıtıyor.

İhtiyaç sahibi ve fakir ailelerin yeni doğmuş bebeklerini de unutmayan belediyeler, yeni doğan bebek setleri desteği ile bebek maması, bebek bezi, beşik, bebek kıyafetleri ve battaniye gibi ürünler hediye ediyor.

Yoksul ailelerin hanesinde bulunan yaşlı bireyler için de evde bakım hizmeti sunan belediyeler, evden çıkamayacak kadar yaşlı olan veya kronik rahatsızlığı bulunan hastalar için sağlık hizmeti de veriyor. Bu hizmet dahilinde sağlık personelleri görevlendirerek, hasta veya yaşlı olan kişilerin sağlık kontrollerini yaptırıyor.

Engelli kişileri topluma kazandırmak için tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye ve bir takım tıbbi araç ve gereç hediye eden belediyeler, bu sayede engelli bireylerin daha rahat bir yaşama kavuşmalarını sağlıyor.

Belediye Yardım Kolisi ve Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye gıda yardımı

Belediyelerde bulunan değerlendirme kurulu, belediye gıda yardımı başvurularını inceledikten sonra gerek görmesi halinde zabıta ekiplerini, başvuruda bulunan kişi veya kişilerin ikametgah adresine göndererek bir inceleme yapılmasını isteyebilir.

Zabıtalardan oluşan inceleme komisyonu ailenin ekonomik durumunu yerinde görerek bir değerlendirme raporu hazırlayarak kurula teslim etmektedir. Değerlendirme kurulu da bu rapora göre yardım edilecek kişi veya kişilerin bir listesini hazırlar. Sonrasında ise gıda yardımı başvuru formunda ki iletişim bilgileri üzerinden yardım edilecek kişilere bilgi verilir.

Belediye Yardımlarında Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sosyal yardım almak isyen kişilerin belediyeye başvurarak veya e-devlet üzerinden ön başvuru yaparak sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerektiğini yukarı da belirtmiştik.

Bu başvuru formunda ihtiyaç sahibi olarak başvuran kişi ile ilgili TC kimlik numarası, ikametgah adresi, hanede ki kişi sayısı, aylık kazancı ve giderleri gibi bazı önemli bilgiler soruluyor. Bu bilgilerin istenmesinin sebebi ise gerçek ihtiyaç sahiplerini daha kolay tesbit etmek.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilerden alınan bu formlar, belediyelerde bulunan değerlendirme kurulu tarafından titizlikle inceleniyor. Sonrasında ise kurul tarafından başvuruda bulunan kişilerden kimlere yardım edeceklerinin kararı veriliyor.

Bu nedenle belediye gıda yardımı başvurusunda bulunan kişilerin verdiği bilgilerin doğru olması ve belediyeyi yanıltmaması gerekiyor. Örneğin; herhangi bir yerde sigortalı çalıştığı halde kendisini gelirsiz gösteren, hanede 2 kişi yaşadığı halde 4 kişi gösterip para ve erzak yardımı alanlar, sonradan muhtaç olmadıklarının tespit edilmesi halinde cezai işleme maruz kalabilir ve bir daha herhangi bir yardım başvurusunda bulunamayabilir.

İhtiyaç sahibi olmamasına rağmen yanlış beyanda bulunup belediyeden yardım alan kişilerin aldıkları tüm yardımların nakdi karşılığı faizi ile birlikte geri alınır. Ödeme yapılmaması durumunda ise belediyeler adli makamlara başvurabilir.

Bu şekilde karar alınmasının sebebi ise art niyetli kişiler tarafından belediye yardımlarının suistimal edilmemesi ve gıda ve erzak yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması.

Belediye Yardım Kolisi ve Gıda Yardımını Kimler Alabilir?

Belediyelerin verdiği gıda ve erzak yardımından, öncelikli olarak temel ev ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olan dar gelirli veya herhangi bir geliri olmayan kişiler yararlanabilir.

Herhangi bir sigortalı işi olmasına rağmen hane halkı kişi başı ortalama kazancı asgari ücretin 3’de birinin altında olanlar da belediye gıda ve erzak yardımına başvurabilir.

Kimlerin belediye yardımlarına başvurabileceğini özetleyecek olursak;

Belediye yardımlarına kimlerin başvurabileceklerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve işsiz kişiler
 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Engelliler
 • Kronik rahatsızlığı bulunanlar
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış, gelirsiz ve işsiz dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Gelirsiz ve kimsesiz kişiler

Belediye Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediyelerden erzak ve gıda yardımı almak için bazı belgelerin istendiğini yukarı da belirtmiştik. Ayrıca bu istenen belgelerin başvuru esnasında yanında bulundurmanız da şart.

Bu belgelerinin istenmesinin sebebi ise başvuruda bulunan kişilerin gerçekte ihtiyaç sahibi olup olmadığını tespit etmek. Belediye gıda ve erzak yardımı başvurusu için gerekli belgeler;

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve arkalı önlü fotokopisi
 • Aile bireylerine ait TC kimlik no arkalı ve önlü fotokopisi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerine dair ikametgah belgesi
 • Aile bireylerine dair SGK’dan alınması gereken gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Mal beyanı

Bu belgeler haricinde belediyeler özel durumlar için farklı belgeler de isteyebilir. Örneğin; engelli çocuklar için ÇÖZGER raporu, engelli bireyler için sağlık kurulundan alınan ve engel oranlarını gösteren belge veya çalışamayacak derecede kronik rahatsızlığı bulunan hastalar için sağlık kurulu raporu talep edebilir.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belediye nakdi yardım başvuruları genellikle 25-30 gün içinde sonuçlanır. Ancak süreci etkileyen çok fazla değişken olduğundan bu sürenin uzayabileceğini unutmayın.

Başvuru sonuçları iletişim kısmında bulunan telefon numarasına SMS olarak veya mail yolu ile gönderiliyor. Bu nedenle belediye yardım başvuru formunu dolduruken güncel telefon numarası veya kullandığınız bir e-mail adresi yazdığınızdan emin olun.

Belediye Maddi Yardım Miktarı Ne Kadar?

Belediyeler tarafından yapılan maddi yardım miktarı yardım edilecek aile veya kişilerin ihtiyaç durumuna, hanede bulunan kişi sayısına ve belediyenin bütçesine göre değişebiliyor.

Örnek verecek olursak 4 kişilik bir aile için 600-700 TL yardım yapılırken, 5-6 kişilik bir aile için 800-900 TL’lik yardım yapılabiliyor.

Belediye’nin verdiği Gıda ve Erzak Yardım Kolisi İçinde Hangi Ürünler Var?

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılan kolilerin içerisinde yağ, şeker, un, pirinç, bulgur, çay, makarna gibi temel gıda ürünleri bulunuyor. Kolilerde bulunan ürün çeşitliliği ve miktarı hanede buşunan kişilerin sayısına göre değişebiliyor.

Ayrıca belediyelerin bütçesinin, gıda kolisi içerisinde yer alan malzemeler üzerinde belirleyici olduğunu da unutmayın. Büyükşehir belediyeleri aynı zamanda temel gıda ürünleri ile birlikte temizlik ve hijyen ürünleri de dağıtabiliyor.

Dağıtılacak ürünlerin hangi sıklıkta dağıtılacağına da yine belediye karar veriyor. Eğer bütçe uygunsa bunu her ay tekrarlayabiliyor.

Maddi Yardımlar Kaç Ayda Bir Verilir?

Belediyelerin verdiği nakdi yardımlar, tek seferlik olabileceği gibi her ay da verilebilir. Bu değişkeni etkileyen faktörler ise belediyenin bütçesi, yardım başvurusunda bulunanların yoğunluğu, kişilerin muhtaçlık seviyesi ve yardımın çeşidi.

Dönemsel yağılan kırtasiye yardımları ise her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yapılıyor.

Kira yardımları aylık olarak yapılıyor. Kira yardımı kapsamında kiranın tamamı veya bir kısmı karşılanabiliyor.

Belediye kendisi yardım kolisi hazırlayabileceği gibi aynı zamanda BİM, Şok gibi market zincirlerinden hediye kartları alıp ihtiyaç sahiplerine dağıtabilir. Ayrıca bu destek kartlarına her ay para yükleyebileceği gibi 2-3 ayda bir de yükleyebilir. Bu tamamen belediyenin alacağı karara bağlıdır. Sosyal destek kartlarına yüklenen limitler, ailede ki kişi sayısına göre aylık 300-400 TL gibi farklı rakamlar olabilir.

Özetlemek gerekirse belediye yardımları, para yardımı şeklinde de olabilir, sosyal destek kartı şeklinde de olabilir.

Belediye Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılır?

Başvuruda bulunan dar gelirli veya herhangi bir geliri olmayan vatandaşlar için belediye bu yardımı her ay düzenli olarak yapmaktadır. Belediyenin uygun gördüğü kişi veya kişilere direkt olarak erzak kolisi verilebileceği gibi, sosyal yardım kartı da verilebilir. İhtiyaç durumuna göre bu yardımlar her ay düzenli olarak yağılabileceği gibi, tek seferlikde yapılabilir.

E-Belediye Yardım Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belediyeye gitmeye imkanı olmayanların belediye yardım başvurusu için e-devlet platformunu kullanabileceğini yukarıda belirtmiştik. Bu kanal ile başvuruda bulunan kişiler ise haliyle e-belediye yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusunun cevabını merak ediyor.

Eğer e-devlet üzerinden belediye yardım başvurusunda bulunduysanız genelikle bir ay içinde başvurular sonuçlanıyor. Sonuçları takip etmek için yapmanız gereken e-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile giriş yapmanız. E-devlet şifreniz yoksa merak etmeyin, en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizle kolayca e-devlet şifresi alabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvurusu Telefon Numarası Nedir?

Erzak yardımı başvurusu telefon numarasını bir çok kişi merak ediyor. Eğer belediye gıda ve erzak yardımı başvurusu, başvuru için gerekli belgeler ve başvuru şartları hakkında merak ettikleriniz varsa ALO 153 hattını arayabilirsiniz.

Başka bir seçenek olarak da bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayarak “Sosyal Yardımlar” bölümünü bağlatarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Sosyalyardimlar.org olarak belediye yardım başvurusu nasıl yapılır? Belediye yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır? vb. konulara dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizlerde eğer belediye yardımı alıyorsanız, ya da çevrenizde yardıma muhtaç kişiler biliyorsanız her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, paylaşım butonları ile sosyal medya da bu yazımızı paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Bim Yağ Fiyatları

5/5 - (13 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir