Aşı Parası Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Aşı Parası Alabilir? Aşı Parası Ne Kadar?

Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar? Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından yapılan bir diğer yardımlardan biri de aşı parası yardımı. Aşı parası yardımı ile anne ve babalar, çocuklarını düzneli olarak sağlık kontrollerinden geçirebiliyorlar.

Yılın belli dönemlerinde çocuklu ailelerin hesaplarına yatırılan aşı parası sayesinde çocuklar açı olarak hastalıklara karşı korunabiliyor.

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına “Şartlı Sağlık Yardımı” kapsamında sağlanan aşı yardımı, sadece belli şartları taşıyan anne veya babaya yapılıyor.

Sosyalyardimlar.org olarak bizlerde bu yazımızda aşı parası nasıl alınır? Aşı parası ne kadar? gibi bu konuda en çok merak edilen soruların cevaplarını başlıklar halinde vermeye çalışacağız.

Aşı Parası Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından “Şartlı Sağlık Yardımı” olarak adlandırılan aşı parası yardımı, halk arasında da aşı yardımı olarak biliniyor.

Yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin 0-6 yaş aralığında ki çocuklarının sağlık takiplerinin düzenli olarak yapılabilmesi ve aşılarının eksiksiz yapılabilmesi adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu çocukların ailelerinin hesabına belirli aralıklarla yatırılan paraya aşı parası deniyor.

Böylelikle doğumdan ilköğretim çağına gelinceye kadar eğitim başlamadan çocuğun tüm aşılarının eksiksiz bir şekilde yapılması amaçlanıyor. Bu aşılar sayesinde bulaşıcı hastalıkların okul döneminde çocuklar arasında yaygınlaşması engelleniyor.

Aşı Parası Nasıl Alınır?

Şartlı sağlık yardımı kapsamında ki aşı yardımı sadece muhtaç ve dar gelirli ailelere veriliyor.

SGK’lı bir işte çalışmayan, üzerine kayıtlı herhangi bir menkulü olmayan, herhangi bir geliri olmayan aileler; şartlı sağlık yardımı kapsamında başvurup aşı parası alabilir.

Başvuru içinse “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na giderek burada ki şartlı sağlık yardımı başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli veya ihtiyaç sahibi aileler; 0-6 yaş aralığında ki sahip oldukları çocukları için alabilecekleri aşı parası yardımına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunabilirler. Tabi daha önce vakıf kaydınızın olması gerekiyor.

Vakıf kaydınız yoksa eğer bu yardımdan yararlanabilmeniz için başvuru esnasında muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesini yanınızda götürmeniz gerekiyor.

Ayrıca vakıfda sadece aşı parası yardımı değil, vakıf tarafından yapılan başka yardımlara da başvuruda bulunabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer soru ise e-devlet üzerinden aşı parası yardımına başvurulup başvurulamayacağı.

Aşı Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aşı Yardımı Başvurusu

Başvuru esnasında anne ya da babalardan talep edilen belgeler kısaca şunlardır;

 • TC kimlik kartı nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yeni doğan bebekler için kimlik kartı ve doğum belgesi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz olanların SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Başvuru dilekçesi veya formu

Başvuruda bulunan kişiler için yukarıda saydığımız belgeler haricinde özel durumlara göre farklı belgeler istenebilir. Örneğin eşi ölmüş dul kadınlardan eşlerinin öldüğüne dair ölüm belgesi istenebilir. Daha önce vakıfda herhangi bir kaydı olmayan kişi veya aileler yukarıda ki belgelerle başvuruda bulunabilirler.

Aşı Parası Başvuru Formu Hangileri?

Eğer daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kaydınız yoksa ve aşı parası yardımı almak istiyorsanız öncelikle doldurmanız gereken 3 belge bulunuyor.

 • Hane Başvuru Kayıt Formu
 • Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi
 • Sorgu Dilekçesi

Aşı Parası Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Yukarıda ki sorunun cevabını verecek olursak e-devlet üzerinden şartlı sağlık yardımına başvuruda bulunulabiliyor.

0-6 yaş çocuklar için aşı parası başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılabileceği gibi, e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. Bunun için yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki tıklayıp ilgili yerleri doldurmak.

Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine kimliğinizle giderek kolayca alabilirsiniz.

Aşı Parası (Şartlı Sağlık Yardımı) Yardımı Kimlere Yapılır?

Aşı parası yardımından kimler yararlanabilir sorusun cevabını verecek olursak;

 • Hanedeki Kişilerin Sosyal Güvencesinin Bulunmaması:

0-6 yaş aralığında ki çocukları olan ailelerin bu yardımdan yararlanabilmeleri için güncel SGK kayıtlarının olmaması gerekiyor. Üzerinde taşınmaz mal bulunanlar da aynı şekilde yararlanamaz.

Ailede tek bir SGK’lı çalışanın olması halinde bu aileye yardım parası verilmiyor.

 • Çocukların Düzenli Olarak Sağlık Kontrollerine Götürülmesi:

Bir diğer şartlardan biri de çocukların düzenli olarak sağlık kontrollerine götürülmesi. Sağlık kontrollerine götürmeyen veya aşılarını düzenli olarak yaptırmayan aileler, bir sonra ki aşı yardımından yararlanamazlar.

 • Çocukların 6 Yaşını Doldurmamış Olması:

Aşı parası yardımı sadece 0-6 yaş aralığında ki çocuklar için yapılır. 72 ayı geçen çocuklar için artık bu yardım yapılmaz.

İlköğretim çağına gelinceye kadar tüm sağlık kontrollerini ve aşılarını zamanında yapıp takip ettiren ailelere şartlı sağlık yardımı kapsamında diğer yardımlarda yapılabilir.

 • Yardım Başvurusunun Vakıf Heyeti Tarafından Onaylanmış Olması:

Tabi ki her başvuru yapan ailelere yardım yapılamıyor. Aşı parası yardımına başvuruda bulunan ailelerin teslim ettikleri belgeler Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından titizlikle incelenir.

Eğer aile ilk kez başvuruda bulunmuşsa Sosyal Yardınlaşma ve Dayanışma Vakfıtarafından, hanenin incelenemsi için bir inceleme komisyonu gönderilir. Bu heyet henede ki kişilerin sosyo-ekonomik durumunu yerinde inceleyerek bir rapor hazırla ve bu raporu Vakıf Mütevelli heyetine teslim eder. Bunun amacı ise suistimallerin önüne geçmek ve ailenin gerçekten bu yardıma ihtiyacının olup olmadığını tespit etmek.

Bir sonra ki aşama ise heyetin kararı. Olumlu sonuç çıktığında ise aşı parası yardımı yapılmaya başlanır.

Aşı Parası Ödemesi Hangi Durumlarda Kesilir?

Her yardımda olduğu gibi gerekli şartların ortadan kalkması durumunda şartlı sağlık yardımı da kesilebilir. bu durumları kısaca açıklayacak olursak;

 • Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde çocuğun sağlık kontrollerinin ebeveynleri tarafından yaptırılmaması
 • Çocuğun 72 ayını doldurması
 • Ailenin yardım aldığı sosyal yardımlaşma ya da dayanışma vakfına haber vermeksizin ikametgah adresini değiştirmesi
 • Vakıf mütevelli heyeti tarafından ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi ya da bu durumun aile tarafından vakfa bildirilmesi
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Başvuru sahibi anne ya da babanın vefat etmesi
 • Başvuru esnasında imzalanan sözleşmeye dair aykırılıkların tespit edilmesi

Çocuğun vefat etmesi durumunda aşı yardım parası kesilir.

Başvuruyu yapan anne veya babadan herhangi birinin ölmesi durumunda sağ kalan eşin bu durumu vakfa bildirmesi gerekiyor. Ardından sağ kalan eş aşı parası yardımı almaya devam eder.

Şartlı sağlık yardımına başvuran dar gelirli ve ihtiyaç sahibi anneler aynı zamanda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan şartlı doğum ve şartlı gebelik yardımlarına da başvurabilir. Ancak annenin şartlı gebelik yardımından yararlanabilmesi için gebelik sürecinde bu yardıma bavurması gerekiyor.

Gerekli şartları taşıyan ve başvurusu kabul edilen anne adayları, düzenli bir şekilde sağlık kontrollerini yaptırdıklrı takdirde şartlı gebelik yardımını almaya devam edebilir. Bu miktar gebelik sonlanana kadar her ay ödenir ve miktarı 45 TL’dir.

Doğum gerçekleştikten sonra da doğum yapan anneye tek seferlik şartlı doğum yardımı yapılır ve bu miktar da 100 TL’dir.

Lohusa olan annelere de 2 sefer olacak şekilde maddi yardım yapılır ve tek ödeme de 45 TL ödenir ve toplamda 90 TLlik yardım yapılmış olur.

Yeni doğum yapan annelerin şartlı doğum yardımından yararlanabilmesi için anne veya babanın doğum belgesi ile birlikte ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması gerekiyor.

Şartlı sağlık yardımı alan aileler, çocukları ilköğretim çağına geldiğinde bu kez de şartlı eğitim yardımı alabilirler.

Aşı Parası Ne Zaman Verilir?

Aşı parası yardım başvuruları diğer yardımlar gibi ortalama bir ayda sonuçlanıyor. Yardım parası almaya hak kazanan kişilere SMS veya email yoluyla bilgi veriliyor.

Bu nedenle formları dolduruken mutlaka güncel bilgilerişniz verdiğinizden emin olun. Çünkü SMS veya mail tebliğ yolu sayılır ve ayrıca başka bir şekilde kişilere tebliğ edilmez.

Sonrasında yardım parası anne veya babanın PTT hesabına yatırılır.

Aşı Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer aşı parası yardımı için başvuruda bulunduysanız ve başvuru sonucunuzu merak ediyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayıp kullanıcı girişi yaparak öğrenebilirsiniz.

Aşı Parası Ne Zaman Yatar 2022?

Aşı parası, başvuruda bulunan kişinin TC kimlik no son hanelerine göre ayın 24’ü ile 282i arasında yatırılır.

Şartlı sağlık yardım parası TC kimlik no son hanesi 0 olanlara ayın 24’ünde, 2 olanlara ayın 25’inde, 4 olanlara ayın 26’sında, 6 olanlara ayın 27’sinde ve 8 olanlara ayın 28’inde yatırılıyor.

Şartlı sağlık yardım parası her ay için ailelere yatırılmakla birlikte yartdım parası, iki ayda bir ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül ve kasım aylarında yatırılır.

Aşı Parası Nereye Yatırılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aşı parası annenin verdiği PTT hesabına yatırılır.

Annenin parayı alamayacak durumda olması durumunda bunu belge ile ibraz edilmesi gerekir. Bu durumda para babanın PTT hesabına yatırılır.

Bebek Aşı Parası Nedir?

Yeni doğan bebeklere 2022 yılı için ödenen aşı parası miktarı 45 TL dir.

0-6 yaş aralığında ki tüm çocuklara cinsiyetine bakılmaksızın bu ücret ödenir.

Aşı Parası Kaç Ayda Bir Verilir?

0-6 yaş arası çocuklar için ödenen bu ücret çocukrın aşılanmasını desteklemek için ödenir.

Aşı parası ödemeleri her yıl Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında verilir. Yani her ay değil 2 ayda bir ödenmektedir.

Aşı Parası Ne Kadar 2022?

2022 yılı için ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere bakanlık tarafından ödenen aşı yardımı 45 TL’dir. Bu ücret çocuk 6 yaşını doldurana kadar her aşı döneminde ödeniyor.

Çocuk doğduktan sonra 72 ay boyunca ailelerine ödenen aşı yardımı sayesinde önemli hastalıklardan da korunmuş oluyor. Aşı yardımı yapılırken çocuğun cinsiyetine bakılmadığını da hatırlatalım.

Sosyalyardimlar.org olarak aşı parasına dair merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Sizlerde bu konuyla ilgili merak ettikleriniz veya eklemek istediklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Ayrıca Maddi yardımlar için bu yazımıza bakabilirsiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir