Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu 2022; Her geçen gün sosyal yardım türlerine bir yenisini ekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da ikamet eden vatandaşlara “Başkent Kart” müjdesi vermişti.

Bu haberin ardından sosyal yardımdan yararlanmak isteyen bir çok vatandaş başkent kart nedir, başkent kart başvurusu nasıl yapılır, başkent kart başvuru şartları, başkent kart bakiye sorgulama gibi soruların cevabını merak ediyor.

Sizlerde bu yazımızda başkent kart hakkında tüm bilgilere sahip olabilir, kart başvurusu yapabilir ve tüm sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Başkent Kart Nedir?

Başkent kart nedir sorusunun cevabını verecek olursak başkent kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan, güvenli ve temassız ödeme yapabilen elektronik bir karttır. Alışverişlerinizde bu kartı kullanabilirsiniz.

Ekonomik durumu iyi olmayan dar gelirli vatantaşlara verilen bu kart, içerisine yüklenen bakiye sayesinde gıda ve temel ihtiyaç ürünleri alınabiliyor.

Başkent Kart Nerelerde Kullanılır?

Başkent karta yüklenilen destek ödemeleri haricinde kendiniz de para yükleyerek tıpkı bir bankamatik gibi kullanabilirsiniz.

Başkent kartın geçerli olduğu yerler ise şu şekilde;

  • Alışveriş
  • Akaryakıt
  • Fatura ödemelerinde
  • Temazsız ödemelerde
  • Para çekme

Online veya POS cihazı bulunan bütün işyerlerinden alışveriş yapabilir, ilgili kurumlardan fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz.

Başkent Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Başkent karta başvuruda bulunacak kişilerin gelirsiz, dar gelirli ve yardıma muhtaç olduğunu belgelendirmesi gerekiyor. Yardıma muhtaç olan kişiler, kart içerisinde ki bakiye kadar harcama yapabiliyor.

23 haziran 2021 tarihi itibari ile kullanıma sunulan Başkent kart’a eğer sizlerde ihtiyaç sahibiyseniz başvuruda bulunabilir, başkent karttan faydalanabilirsiniz.

Başkent Karta Başvuru Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart başvurusunda bulunacak kişiler ALO 153 Mavi Masa hattını arayarak veya başvuru formunu doldurarak ön başvuruda bulunabilirler.

Ön başvurusu kabul edilen kişilere inceleme tamamlandıktan sonra Başkent kart verilir.

Başkent Kart Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart, belediyenin ilgili form adresinden başvuru yapılarak alınmaktadır. Ankara’da ikamet eden dar gelirli kişiler ön başvuru formunu doldurarak Başkent karta sahip olabiliyor. Kayıt için;

Nasıl Başkent Kart Sahibi Olabilirim?

Sadece bankamatik kartı gibi kullanmak için Başkent kart sahibi olmak isteyenlerin Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası A-Blok’ta hizmet veren Başkent kart bölümünden 20 TL karşılığında teslim alabilirler.

Sosyal destek amacı ile Başkent kart almak isteyenler ise öncelikle aşağıda ki butondan başvuru yapmaları gerekiyor.

Başkent Kart Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerine verilen Başkent Kart başvurusu yapan bir çok kişinin aklında ise Başkent Kart Başvuru Sorgulama sorusu var. Başkent Kart Başvuru Sorgulama sorgulama işlemini aşağıda ki linkten yapabilirsiniz.

Başkent Kart Limiti Ne Kadar 2022?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart limiti 2 ayda bir 500 TL olarak belirlenmiştir. Yani aylık olarak 250 TL’lik bakiyesi bulunuyor.

Başkent kart hakkında sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Mansur Yavaş; 232 bin 351 aileye toplamda 100 milyon TL’lik sosyal yardımda bulunulduğunu, zor durumda olan esnaf ve dar gelirli vatandaşlara Başkent kart ile maddi yardımların devam edeceğini bildirdi.

Başkent Kart için nereyi aramalıyım?

Başkent 153 uygulaması üzerinden ya da 153’ü arayarak 5 ‘e tuşladıktan sonra iletişim sağlayabilirsiniz.

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankaların ATM cihazlarından, Başkent Mobil uygulamasındaki “Başkent Cüzdan” menüsünden kartınızı tanımlayarak veya sisteme kayıtlı cep telefonunuzdan Başkent153 çağrı merkezini arayarak bakiye sorgulamasını yapabilir, kartınızla ilgili diğer işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

5/5 - (4 oy )

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir