Alo 183 Şiddetle Mücadele Hattı Nedir? Alo 183 Şiddetle Mücadele Hattı Detayları

Alo 183 Şiddetle Mücadele Hattı Nedir 2023; Alo 183 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çağrı merkezidir. Şiddete maruz kalan vatandaşlar için hizmet veren Alo 183, başlıktan da anlaşılacağı üzere şiddetle mücadele için kurulan ve bakanlığa bağlı bir sosyal destek hattıdır.

Alo 183 Ne İşe Yarar?

Sosyal Devlet olma yolunda önemli adımlardan biri olan Alo 183 sosyal destek hattı ile engelli, yaşlı, şehit yakınları, gazi ve yakınları, aile, çocuk ve kadına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek danışmanlık ve rehberlik gibi yol gösterici hizmetler sunuluyor. Aynı zamanda “ihbar veya başvuru hattı” olarak da isimlendirmek yanlış olmaz.

Sadece sosyal işler için değil aynı zamanda şiddet, istismar, ihmal vakaları ile birlikte namus ve töreden kaynaklanabilecek olası kötü durumlarında önlenmesi için tedbir anlamında ihbarlar da alınmakta, durumun acil olması halinde mülkiyete en yakın kolluk kuvvetine önleyici tedbirler için bilgi de verilmektedir.

Mağduriyet yaşayan kişilere gerekli müdahale ve yardımlar Alo 183 üzerinden gelen ihbarın değerlendirmesi sonucu yapılabilmektedir. İhbar harici sosyal destek gibi diğer başvurularda bir değerlendirme aşamasından geçmektedir.

İhbar niteliğinde ki vakalarda kolluk kuvvetleri (polis, jandarma) ve acil müdahale ekipleri (sağlık, afad vb.) bakanlık ile koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Bu sayede sözlü ve fiziki şiddete maruz kalan kişiye bunları uygulayan için bir caydırıcılık uygulanmakta, büyük bir hassasiyetler mağdur kişinin kurtarılması sağlanmaktadır.

Alo 183 Tam Olarak Ne Yapar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütüldüğü için Alo 183 ile ilgili bazı yanlış anlamalar var. Öncelikle bu konu hakkında bilgi verelim.

Yukarıda sosyal sorumluluk ilkeleri ile ilgili bir çok hizmetin bu hat üzerinden sağlandığını söylemiştik. Ancak Alo 183 muhtaç olan kişilere para, gıda ve erzak yardımı gibi yardımlar yapmamaktadır. Devletimizin bu tarz sosyal destekler için farklı birimleri vardır. Örneğin Alo 144 sosyal yardım hattı bu hizmetlerden biridir. Eğer maddi anlamda yardıma ihtiyacınız varsa ve devlet tarafından verilen yardımlardan yararlanmak istiyorsanız “devlet yardımları” kategorimize bakabilirsiniz.

Şimdi başlıktaki sorunun cevabını verecek olursak; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Şiddetle Mücadele Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık  hizmeti  sunulmaktadır. Bu hizmet 7 gün 24 saat çalışma esasına göre hizmet vermektedir.

Biraz daha açacak olursak; aile içi mağduriyetlerde, kadınların veya kız çocuklarının ihmal-şiddet-istismar vb. durumlara maruz kalması durumunda sorumluluk üstlenmekte, bu bağlamda istismar, şiddet, ihmal, töre ve namus vakalarının önlenmesi için gereken müdahalenin yapılması T. C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 hattının görev ve yetki alanındadır.

Temelde bu hattın ortaya çıkış amacı budur. Ancak bununla birlikte şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları için de bir çok çalışması mevcuttur.

Alo 183 ün temelde ortaya çıkış amacı budur. Bununla birlikte Alo 183 sosyal destek başvuru hattının şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına yönelik birçok çalışması da mevcuttur.

İçeriği Oylayabilirsiniz

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir